Yritysprofiili

Maankaje Oy

Maankaje Oy:n kotipaikka on Riihimäki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1994-11-30. Toimiala on kone- ja prosessisuunnittelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €19,621 ja liikevoitto €4,059.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0990420-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0990420-9
Toimiala
Kone- ja prosessisuunnittelu
Kunta
Riihimäki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1994-11-30
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1995-01-10
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: PUNKANTIE 413, 11910, Riihimäki

Puhelin: +358405065151Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Pöllänen Kauko JuhaniVarsinainen jäsen
Rintala Jenni EmiliaProkuristi
Jenni RintalaHallitus: varajäsen

Tietoa yrityksestä Maankaje Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Maankaje Oy:n sijaintipaikkakunta on Riihimäki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1994-11-30. Toimiala on kone- ja prosessisuunnittelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €19,621 ja liikevoitto €4,059. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €19,621 sekä tilikauden tulokseksi €3,070. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +34.2%, liikevoittoprosentti +20.7% ja omavaraisuusaste +99.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys34.2%
Liikevoittoprosentti20.7%
Omavaraisuusaste99.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€17,644Edellinen: €17,487
Edellisten tilikausien voitto/tappio€13,458Edellinen: €10,500
Oma pääoma€19,051Edellinen: €15,981
Velat€121Edellinen: €1,864
Vaihtuvat vastaavat€18,903Edellinen: €17,487
Current liabilities€121Edellinen: €1,864
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€12,263
2021-12-31
€9,033
2022-12-31
€16,187
2023-12-31
€14,625
2024-12-31
€19,621
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€1,130
2021-12-31
-€632
2022-12-31
€5,662
2023-12-31
€3,729
2024-12-31
€4,059
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€1,127
2021-12-31
-€649
2022-12-31
€4,658
2023-12-31
€2,958
2024-12-31
€3,070
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€9,104
2021-12-31
€9,367
2022-12-31
€14,984
2023-12-31
€17,845
2024-12-31
€19,172
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
99.4 %2024-12-31: 89.5 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
145.97x2024-12-31: 9.38x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
20.7 %2024-12-31: 25.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste99.0 %89.3 %86.9 %89.5 %99.4 %
Maksuvalmius---9.38x145.97x
Liikevoitto-%8.3 %-6.1 %35.0 %25.5 %20.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0990420-9
EU-tunnusFIFPRO.0990420-9
KuntaRiihimäki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1994-11-30Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1995-01-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2004-09-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Pöllänen Kauko JuhaniVarsinainen jäsenLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Rintala Jenni EmiliaProkuristiLähteitä: 1 · Luottamus: 78%
Jenni RintalaHallitus: varajäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväMaankaje Oy
Luokitus ennallaanA2 · uusi analyysi 2026-10-15
Mallin pistemäärä89/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
62 verrokkia
Omavaraisuus94%
Parempi kuin 94 % verrokeista
Kannattavuus77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Maksuvalmius100%
Parempi kuin 100 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika121 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika85 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-10-15 13.2389/100 · v0.14
A2 → A2 · +8 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
A2
2026-09-1581/100 · v0.14
A2 → A2
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
A2
2026-09-1481/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-15
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
62/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 31 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
72/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

13 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-08-20

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Maankaje Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.