Yritysprofiili

Malamia Oy

Malamia Oy:n kotipaikka on Vaasa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-09-01. Toimiala on kone- ja prosessisuunnittelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,064,343 ja liikevoitto €35,691.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3201435-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3201435-1
Toimiala
Kone- ja prosessisuunnittelu
Kunta
Vaasa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-09-01
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-03-30
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kvartsikatu 1, 65300, Vaasa

Verkkosivu: https://rapila.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Rapila Tero TapioToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Malamia Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Malamia Oy:n sijaintipaikkakunta on Vaasa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-09-01. Toimiala on kone- ja prosessisuunnittelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,064,343 ja liikevoitto €35,691. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,064,343 sekä tilikauden tulokseksi €1,200,884. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +1191.4%, liikevoittoprosentti +3.4% ja omavaraisuusaste +98.4%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Kaikenlainen sijoitus- ja vuokraustoiminta, konsultointi sekä koneiden ja laitteiden suunnittelu, valmistus, valmistuttaminen ja myynti.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet0
PRH jäsennetty0
Profiilin lähdeRikastettu lähdehavainto
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys1191.4%
Liikevoittoprosentti3.4%
Omavaraisuusaste98.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Tulos ennen veroja€1,235,151Edellinen: €1,463,676
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€0
2021-09-30
€1,030
2022-09-30
€493,565
2023-09-30
€82,418
2024-09-30
€1,064,343
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
-€3
2021-09-30
-€62,888
2022-09-30
€825
2023-09-30
€24,197
2024-09-30
€35,691
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
-€3
2021-09-30
€840,406
2022-09-30
€1,381,976
2023-09-30
€1,461,794
2024-09-30
€1,200,884
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€598,488
2021-09-30
€954,410
2022-09-30
€2,199,020
2023-09-30
€3,465,284
2024-09-30
€4,473,255
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Rikastettu lähdehavainto.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
98.4 %2024-09-30: 99.6 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
37.90x2024-09-30: 75.50x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
58/100 · Laskussa
3.4 %2024-09-30: 29.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-09-302022-09-302023-09-302024-09-302025-12-31
Omavaraisuusaste100.0 %89.5 %100.0 %99.6 %98.4 %
Maksuvalmius0.00x6.57x0.00x75.50x37.90x
Liikevoitto-%0.0 %-6300.0 %0.2 %29.3 %3.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3201435-1
EU-tunnusFIFPRO.3201435-1
KuntaVaasa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-09-01Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2021-09-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Rapila Tero TapioToimitusjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Rapila Tero TapioVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Rapila Irma HelleviVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväMalamia Oy
Mallin pistemäärä57/100
Luottamus arvioonKeskitaso
Näytön laatuRekisteri- ja tilastopohjainen näyttöRekisteri- ja tilastopohjainen
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Rekisteri- ja tilastopohjainen

Luokitus perustuu rekisteri-, toimiala- ja alueellisiin tietoihin, koska Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
62/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
45/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

10 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-07-07

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-24.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Malamia Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.