Yritysprofiili

Marcus Östman Ab

Marcus Östman Ab:n kotipaikka on Maksamaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2012-12-04. Toimiala on turkiseläinten kasvatus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €60,457 ja liikevoitto -€16,409.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2509894-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2509894-8
Toimiala
Turkiseläinten kasvatus
Kunta
Maksamaa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2012-12-04
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2012-11-08
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Skatan 50, 66640, Maksamaa

Tietoa yrityksestä Marcus Östman Ab

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Marcus Östman Ab:n sijaintipaikkakunta on Maksamaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2012-12-04. Toimiala on turkiseläinten kasvatus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €60,457 ja liikevoitto -€16,409. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €60,457 sekä tilikauden tulokseksi -€3,630. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +11.0%, liikevoittoprosentti -27.1% ja omavaraisuusaste +77.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys11.0%
Liikevoittoprosentti-27.1%
Omavaraisuusaste77.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Provisions or reserves€8,486Edellinen: €21,631
Inventory€9,105Edellinen: €45,526
Rahat ja pankkisaamiset€19,170Edellinen: €7,755
Edellisten tilikausien voitto/tappio€40,285Edellinen: €60,365
Oma pääoma€39,156Edellinen: €46,506
Velat€2,834Edellinen: €21,364
Vaihtuvat vastaavat€37,477Edellinen: €57,875
Current liabilities€2,834Edellinen: €21,364
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€54,448
2024-12-31
€60,457
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€16,176
2024-12-31
-€16,409
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€16,360
2024-12-31
-€3,630
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€89,500
2024-12-31
€50,477
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
94.4 %2024-12-31: 76.1 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
9.98x2024-12-31: 2.49x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Nousussa
-27.1 %2024-12-31: -29.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste76.1 %94.4 %
Maksuvalmius2.49x9.98x
Liikevoitto-%-29.7 %-27.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2509894-8
ALV-tunnusFI25098948
EU-tunnusFIFPRO.2509894-8
KuntaMaksamaa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2012-12-04Alkutuottajana ja/tai kuvataiteilijana arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2012-12-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2012-12-04Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2012-12-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväMarcus Östman Ab
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-09-30
Mallin pistemäärä74/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
441 verrokkia
Omavaraisuus80%
Parempi kuin 80 % verrokeista
Kannattavuus20%
Heikompi kuin 80 % verrokeista
Maksuvalmius92%
Parempi kuin 92 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu83%
Parempi kuin 83 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika83 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika82 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-30 02.1874/100 · v0.14
A3 → A3 · +1 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1573/100 · v0.14
B1 → A3 · +9 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1464/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-30
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
85/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 13 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
76/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-24

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Marcus Östman Ab -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.