Yritysprofiili

Markcom Oy

Markcom Oy:n kotipaikka on Käärmelahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-01-21. Toimiala on rakennuspaikan valmistelutyöt. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,388,508 ja liikevoitto €98,718.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3183701-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3183701-4
Toimiala
Rakennuspaikan valmistelutyöt
Kunta
Käärmelahti
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-01-21
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-01-15
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Anttilantie 48, 71720, Käärmelahti

Verkkosivu: https://markcom.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Markcom Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Markcom Oy:n sijaintipaikkakunta on Käärmelahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-01-21. Toimiala on rakennuspaikan valmistelutyöt. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,388,508 ja liikevoitto €98,718. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,388,508 sekä tilikauden tulokseksi €78,820. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +23.4%, liikevoittoprosentti +7.1% ja omavaraisuusaste +73.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys23.4%
Liikevoittoprosentti7.1%
Omavaraisuusaste73.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€203,711Edellinen: €153,308
Edellisten tilikausien voitto/tappio€350,853Edellinen: €261,187
Oma pääoma€429,673Edellinen: €381,361
Velat€154,747Edellinen: €147,964
Vaihtuvat vastaavat€406,322Edellinen: €368,416
Current liabilities€154,747Edellinen: €147,964
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,124,926
2024-12-31
€1,388,508
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€150,397
2024-12-31
€98,718
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€120,173
2024-12-31
€78,820
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€529,325
2024-12-31
€584,420
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
92/100 · Nousussa
73.5 %2024-12-31: 72.0 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
44/100 · Nousussa
1.32x2024-12-31: 1.04x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
68/100 · Laskussa
7.1 %2024-12-31: 13.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste72.0 %73.5 %
Maksuvalmius1.04x1.32x
Liikevoitto-%13.4 %7.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3183701-4
ALV-tunnusFI31837014
EU-tunnusFIFPRO.3183701-4
KuntaKäärmelahti
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-01-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2021-01-15Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-01-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2021-01-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-01-21Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväMarkcom Oy
Luokitus nousiB2 → A3 · uusi analyysi 2026-09-28
Mallin pistemäärä74/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
71 verrokkia
Omavaraisuus75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Kannattavuus65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Maksuvalmius72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika176 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika141 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-28 18.1974/100 · v0.14
B2 → A3 · +20 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1554/100 · v0.14
B2 → B2 · -1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1455/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-28
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
52/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
28.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

7 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-04-15

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Markcom Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.