Yritysprofiili

Marrel Oy

Marrel Oy:n kotipaikka on Martinkylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-05-09. Toimiala on leivän valmistus, tuoreiden leivonnaisten ja kakkujen valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €14,511 ja liikevoitto €2,125.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3284320-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3284320-5
Toimiala
Leivän valmistus, tuoreiden leivonnaisten ja kakkujen valmistus
Kunta
Martinkylä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2022-05-09
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2022-05-01
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Martinkyläntie 136, 04150, Martinkylä

Tietoa yrityksestä Marrel Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Marrel Oy:n sijaintipaikkakunta on Martinkylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-05-09. Toimiala on leivän valmistus, tuoreiden leivonnaisten ja kakkujen valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €14,511 ja liikevoitto €2,125. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €14,511 sekä tilikauden tulokseksi €1,548. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -29.6%, liikevoittoprosentti +14.6% ja omavaraisuusaste +71.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-29.6%
Liikevoittoprosentti14.6%
Omavaraisuusaste71.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €1,696
Rahat ja pankkisaamiset€12,385Edellinen: €12,731
Edellisten tilikausien voitto/tappio€8,544Edellinen: €1,850
Oma pääoma€10,092Edellinen: €8,544
Velat€3,938Edellinen: €5,951
Vaihtuvat vastaavat€13,100Edellinen: €13,255
Current liabilities€3,938Edellinen: €5,951
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€13,066
2023-12-31
€14,511
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€3,907
2023-12-31
€2,125
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€3,440
2023-12-31
€1,548
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€6,515
2023-12-31
€14,030
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
90/100 · Nousussa
71.9 %2023-12-31: 28.4 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
3.14x2023-12-31: 1.04x
Liikevoitto-%Hyvä
87/100 · Laskussa
14.6 %2023-12-31: 29.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste28.4 %71.9 %
Maksuvalmius1.04x3.14x
Liikevoitto-%29.9 %14.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3284320-5
ALV-tunnusFI32843205
EU-tunnusFIFPRO.3284320-5
KuntaMartinkylä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2022-05-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2022-05-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2022-05-09Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2022-05-09Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväMarrel Oy
Luokitus nousiB3 → A3 · uusi analyysi 2026-09-27
Mallin pistemäärä74/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
144 verrokkia
Omavaraisuus60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Kannattavuus70%
Parempi kuin 70 % verrokeista
Maksuvalmius78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiViivästynytPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika220 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika431 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-27 08.5874/100 · v0.14
B3 → A3 · +31 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1543/100 · v0.14
B2 → B3 · -7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1450/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-27
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
35/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
47/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
27.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

6 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-14

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Marrel Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.