Yritysprofiili

Mat36 Oy

Mat36 Oy:n kotipaikka on Vaasa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2013-06-05. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €463,419 ja liikevoitto €14,172.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2550222-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2550222-6
Toimiala
Ruokaravintolat
Kunta
Vaasa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2013-06-05
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2013-05-20
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Hovioikeudenpuistikko 11, 65100, Vaasa

Tietoa yrityksestä Mat36 Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Mat36 Oy:n sijaintipaikkakunta on Vaasa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2013-06-05. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €463,419 ja liikevoitto €14,172. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €463,419 sekä tilikauden tulokseksi €13,699. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +5.1%, liikevoittoprosentti +3.1% ja omavaraisuusaste +50.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-05-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys5.1%
Liikevoittoprosentti3.1%
Omavaraisuusaste50.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€16,118Edellinen: €16,873
Rahat ja pankkisaamiset€23,162Edellinen: €17,168
Advances received€332Edellinen: €259
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€27,889Edellinen: -€28,206
Oma pääoma€33,810Edellinen: €20,111
Velat€33,783Edellinen: €43,954
Vaihtuvat vastaavat€50,356Edellinen: €41,980
Current liabilities€33,783Edellinen: €40,614
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€459,308
2024-05-31
€441,029
2025-05-31
€463,419
2026-05-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€2,519
2024-05-31
€1,617
2025-05-31
€14,172
2026-05-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€2,519
2024-05-31
€317
2025-05-31
€13,699
2026-05-31
Varat -kehitys3 kautta
€46,511
2024-05-31
€64,065
2025-05-31
€67,593
2026-05-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
63/100 · Nousussa
50.3 %2025-05-31: 31.5 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
39/100 · Nousussa
1.16x2025-05-31: 0.84x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
58/100 · Nousussa
3.1 %2025-05-31: 0.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-05-312025-05-312026-05-31
Omavaraisuusaste43.2 %31.5 %50.3 %
Maksuvalmius1.10x0.84x1.16x
Liikevoitto-%0.6 %0.4 %3.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2550222-6
ALV-tunnusFI25502226
EU-tunnusFIFPRO.2550222-6
KuntaVaasa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2013-05-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2013-06-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2013-06-05Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2013-09-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2013-09-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväMat36 Oy
Luokitus nousiB2 → A3 · uusi analyysi 2026-09-28
Mallin pistemäärä70/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusVaihteleva
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
189 verrokkia
Omavaraisuus57%
Parempi kuin 57 % verrokeista
Kannattavuus43%
Heikompi kuin 57 % verrokeista
Maksuvalmius69%
Parempi kuin 69 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu67%
Parempi kuin 67 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika82 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika86 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-28 11.4170/100 · v0.14
B2 → A3 · +14 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-05-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1556/100 · v0.14
B2 → B2 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1454/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-28
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
14/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 13 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
82/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
28.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

17 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-08-21

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-05-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Mat36 Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.