Yritysprofiili

Materiales Oy

Materiales Oy:n kotipaikka on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-08-25. Toimiala on muu tekninen palvelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-12-31 liikevaihto oli €4,760 ja liikevoitto -€2,706.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3229352-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3229352-2
Toimiala
Muu tekninen palvelu
Kunta
Espoo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-08-25
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-08-16
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Veistotie 13 F 12, 02330, Espoo

Verkkosivu: https://www.materiales.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Materiales Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Materiales Oy:n sijaintipaikkakunta on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-08-25. Toimiala on muu tekninen palvelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-12-31 liikevaihto oli €4,760 ja liikevoitto -€2,706. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2023-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €4,760 sekä tilikauden tulokseksi -€2,707. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -90.4%, liikevoittoprosentti -56.9% ja omavaraisuusaste -178.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2023-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-90.4%
Liikevoittoprosentti-56.9%
Omavaraisuusaste-178.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€249Edellinen: €2,351
Edellisten tilikausien voitto/tappio€1,868Edellinen: €0
Oma pääoma-€839Edellinen: €1,868
Velat€1,309Edellinen: €2,254
Vaihtuvat vastaavat€470Edellinen: €4,122
Current liabilities€1,309Edellinen: €2,254
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€49,370
2022-12-31
€4,760
2023-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€2,338
2022-12-31
-€2,706
2023-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€1,868
2022-12-31
-€2,707
2023-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€4,122
2022-12-31
€470
2023-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
0/100 · Laskussa
-178.6 %2022-12-31: 45.3 %
MaksuvalmiusHeikko
6/100 · Laskussa
0.19x2022-12-31: 1.04x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-56.9 %2022-12-31: 4.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312023-12-31
Omavaraisuusaste45.3 %-178.6 %
Maksuvalmius1.04x0.19x
Liikevoitto-%4.7 %-56.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3229352-2
EU-tunnusFIFPRO.3229352-2
KuntaEspoo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-08-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-08-25Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
D
Korkea riskiMateriales Oy
Luokitus laskiB2 → D · uusi analyysi 2026-10-03
Mallin pistemäärä25/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
163 verrokkia
Omavaraisuus9%
Heikompi kuin 91 % verrokeista
Kannattavuus15%
Heikompi kuin 85 % verrokeista
Maksuvalmius52%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu9%
Heikompi kuin 91 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiRajallinen näyttöPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
1 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika641 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika641 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen oma pääoma
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
D
2026-10-03 11.4225/100 · v0.14
B2 → D · -29 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2023-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B2
2026-09-1554/100 · v0.14
B2 → B2 · -2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1456/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaD
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-03
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
62/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
30/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
3.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → D.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

3 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2024-01-17

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2023-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Materiales Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.