Yritysprofiili

Maviik Oy

Maviik Oy:n kotipaikka on Lappeenranta. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-12-17. Toimiala on vapaa-ajan ja urheiluvälineiden vuokraus ja leasing. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €65,176 ja liikevoitto €11,531.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3254395-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3254395-8
Toimiala
Vapaa-ajan ja urheiluvälineiden vuokraus ja leasing
Kunta
Lappeenranta
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-12-17
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-12-14
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Harapaisentie 55, 53500, Lappeenranta

Tietoa yrityksestä Maviik Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Maviik Oy:n sijaintipaikkakunta on Lappeenranta. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-12-17. Toimiala on vapaa-ajan ja urheiluvälineiden vuokraus ja leasing. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €65,176 ja liikevoitto €11,531. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €65,176 sekä tilikauden tulokseksi €8,747. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -49.4%, liikevoittoprosentti +17.7% ja omavaraisuusaste -9.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-49.4%
Liikevoittoprosentti17.7%
Omavaraisuusaste-9.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€12,962Edellinen: €12,424
Rahat ja pankkisaamiset€1,741Edellinen: €2,534
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€11,990Edellinen: €6,552
Oma pääoma-€3,243Edellinen: -€11,990
Velat€37,035Edellinen: €50,304
Vaihtuvat vastaavat€17,080Edellinen: €16,031
Current liabilities€37,035Edellinen: €50,304
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€128,875
2024-12-31
€65,176
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€14,872
2024-12-31
€11,531
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€18,543
2024-12-31
€8,747
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€38,313
2024-12-31
€33,792
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
0/100 · Nousussa
-9.6 %2024-12-31: -31.3 %
MaksuvalmiusHeikko
13/100 · Nousussa
0.40x2024-12-31: 0.30x
Liikevoitto-%Hyvä
94/100 · Nousussa
17.7 %2024-12-31: -11.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste-31.3 %-9.6 %
Maksuvalmius0.30x0.40x
Liikevoitto-%-11.5 %17.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3254395-8
ALV-tunnusFI32543958
EU-tunnusFIFPRO.3254395-8
KuntaLappeenranta
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-12-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2021-12-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-12-17Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2022-02-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaMaviik Oy
Luokitus laskiB2 → B3 · uusi analyysi 2026-09-23
Mallin pistemäärä41/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika206 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika206 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen oma pääoma
  • Heikko maksuvalmius
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B3
2026-09-23 04.5141/100 · v0.14
B2 → B3 · -10 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1551/100 · v0.14
B2 → B2 · -3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1354/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-23
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
58/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
47/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
23.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

6 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-05-20

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Maviik Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.