Yritysprofiili

MeCasi Oy

MeCasi Oy:n kotipaikka on Pilpala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-01-28. Toimiala on muu muualla luokittelematon monenlainen henkilökohtainen palvelutoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €278,028 ja liikevoitto €22,709.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3114020-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3114020-9
Toimiala
Muu muualla luokittelematon monenlainen henkilökohtainen palvelutoiminta
Kunta
Pilpala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-01-28
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-01-24
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Hautahuhdantie 477, 12750, Pilpala

Puhelin: +358504417082Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://mecasi.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Soilas Veera EmiliaToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä MeCasi Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

MeCasi Oy:n sijaintipaikkakunta on Pilpala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-01-28. Toimiala on muu muualla luokittelematon monenlainen henkilökohtainen palvelutoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €278,028 ja liikevoitto €22,709. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €278,028 sekä tilikauden tulokseksi €17,370. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +64.9%, liikevoittoprosentti +7.8% ja omavaraisuusaste +33.8%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

SuontaikaTerveyden Palat

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Kaikki hyvän tavan mukainen ja laillinen toiminta.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys64.9%
Liikevoittoprosentti7.8%
Omavaraisuusaste33.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€13,708Edellinen: €9,555
Rahat ja pankkisaamiset€18,413Edellinen: €17,754
Edellisten tilikausien voitto/tappio€17,397Edellinen: €17,826
Tulos ennen veroja€20,649Edellinen: -€145
Oma pääoma€34,766Edellinen: €17,397
Velat€68,161Edellinen: €42,672
Vaihtuvat vastaavat€89,090Edellinen: €46,705
Current liabilities€63,786Edellinen: €39,148
Henkilöstö2Edellinen: 1
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€141,350
2021-12-31
€157,254
2022-12-31
€156,742
2023-12-31
€168,586
2024-12-31
€278,028
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€6,944
2021-12-31
€25,231
2022-12-31
-€9,189
2023-12-31
€757
2024-12-31
€22,709
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€4,634
2021-12-31
€17,111
2022-12-31
-€9,996
2023-12-31
-€429
2024-12-31
€17,370
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€75,440
2021-12-31
€98,217
2022-12-31
€41,978
2023-12-31
€60,068
2024-12-31
€102,928
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
42/100 · Nousussa
33.8 %2024-12-31: 29.0 %
MaksuvalmiusHeikko
10/100 · Laskussa
0.29x2024-12-31: 0.45x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
69/100 · Nousussa
7.8 %2024-12-31: 0.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste15.4 %28.3 %42.5 %29.0 %33.8 %
Maksuvalmius---0.45x0.29x
Liikevoitto-%4.9 %15.0 %-5.6 %0.4 %7.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3114020-9
ALV-tunnusFI31140209
EU-tunnusFIFPRO.3114020-9
KuntaPilpala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-01-24Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2020-01-24Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-01-24Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2020-01-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-01-28Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Soilas Veera EmiliaToimitusjohtajaLähteitä: 6 · Luottamus: 78%
Soilas Veera EmiliaVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Nylund Tuomas ValdemarVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaMeCasi Oy
Luokitus laskiA3 → B1 · uusi analyysi 2026-10-15
Mallin pistemäärä69/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee · 2 peräkkäistä kautta
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
85 verrokkia
Omavaraisuus38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Kannattavuus71%
Parempi kuin 71 % verrokeista
Maksuvalmius55%
Parempi kuin 55 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika128 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika127 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
  • Toimialan matalampi häiriöriski
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-10-15 15.4269/100 · v0.14
A3 → B1 · -2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1571/100 · v0.14
A3 → A3
  • Liikevaihto: Paranee
  • Kannattavuus: Paranee
  • Vakavaraisuus: Heikkenee
A3
2026-09-1471/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-15
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
66/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

13 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-08

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

MeCasi Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.