Yritysprofiili

Mipasol Oy

Mipasol Oy:n kotipaikka on Turku. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1995-07-05. Toimiala on kiinteistöjä koskevat välityspalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,697 ja liikevoitto -€883.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1006781-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1006781-5
Toimiala
Kiinteistöjä koskevat välityspalvelut
Kunta
Turku
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1995-07-05
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1995-05-19
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: VIRUSMÄENTIE 55, 20300, Turku

Tietoa yrityksestä Mipasol Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Mipasol Oy:n sijaintipaikkakunta on Turku. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1995-07-05. Toimiala on kiinteistöjä koskevat välityspalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,697 ja liikevoitto -€883. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,697 sekä tilikauden tulokseksi -€884. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -23.8%, liikevoittoprosentti -52.0% ja omavaraisuusaste +39.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-23.8%
Liikevoittoprosentti-52.0%
Omavaraisuusaste39.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €148
Rahat ja pankkisaamiset€579Edellinen: €1,409
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€1,410Edellinen: -€938
Oma pääoma€229Edellinen: €1,113
Velat€349Edellinen: €296
Vaihtuvat vastaavat€579Edellinen: €1,409
Current liabilities€349Edellinen: €296
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€2,227
2024-12-31
€1,697
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€472
2024-12-31
-€883
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€472
2024-12-31
-€884
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€1,409
2024-12-31
€579
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
50/100 · Laskussa
39.6 %2024-12-31: 79.0 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
55/100 · Laskussa
1.66x2024-12-31: 4.76x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-52.0 %2024-12-31: -19.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste79.0 %39.6 %
Maksuvalmius4.76x1.66x
Liikevoitto-%-19.9 %-52.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1006781-5
EU-tunnusFIFPRO.1006781-5
KuntaTurku
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1995-04-26Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
1995-05-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1995-07-05Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväMipasol Oy
Luokitus laskiB1 → B2 · uusi analyysi 2026-09-28
Mallin pistemäärä52/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
30 verrokkia
Omavaraisuus30%
Heikompi kuin 70 % verrokeista
Kannattavuus23%
Heikompi kuin 77 % verrokeista
Maksuvalmius67%
Parempi kuin 67 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu17%
Heikompi kuin 83 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika50 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika60 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
  • Samanaikainen heikkeneminen 4 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-09-28 01.4152/100 · v0.14
B1 → B2 · -14 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1566/100 · v0.14
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1460/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-28
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
53/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 31 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
77/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
28.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

19 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-19

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Mipasol Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.