Yritysprofiili

ML Optimointi Oy

ML Optimointi Oy:n kotipaikka on Hämeenkyrö. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2015-10-07. Toimiala on muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €60,329 ja liikevoitto €2,913.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2714255-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2714255-1
Toimiala
Muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus
Kunta
Hämeenkyrö
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2015-10-07
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2015-09-28
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Ahrolantie 248, 39100, Hämeenkyrö

Postiosoite: Majavapolku 2, 39200, Kyröskoski

Verkkosivu: https://www.mlhuolto.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä ML Optimointi Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

ML Optimointi Oy:n sijaintipaikkakunta on Hämeenkyrö. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2015-10-07. Toimiala on muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €60,329 ja liikevoitto €2,913. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-04-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €60,329 sekä tilikauden tulokseksi €4,194. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +41.8%, liikevoittoprosentti +4.8% ja omavaraisuusaste +83.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-04-30

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys41.8%
Liikevoittoprosentti4.8%
Omavaraisuusaste83.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€5,200Edellinen: €5,200
Rahat ja pankkisaamiset€6,268Edellinen: €3,107
Edellisten tilikausien voitto/tappio€20,746Edellinen: €34,737
Oma pääoma€27,440Edellinen: €26,498
Velat€5,465Edellinen: €8,366
Vaihtuvat vastaavat€20,417Edellinen: €15,059
Current liabilities€5,465Edellinen: €8,366
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€42,547
2025-04-30
€60,329
2026-04-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€10,699
2025-04-30
€2,913
2026-04-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€10,739
2025-04-30
€4,194
2026-04-30
Varat -kehitys2 kautta
€34,864
2025-04-30
€32,906
2026-04-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
83.4 %2025-04-30: 76.0 %
MaksuvalmiusHyvä
70/100 · Nousussa
2.10x2025-04-30: 0.99x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
62/100 · Nousussa
4.8 %2025-04-30: -25.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-04-302026-04-30
Omavaraisuusaste76.0 %83.4 %
Maksuvalmius0.99x2.10x
Liikevoitto-%-25.1 %4.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2714255-1
ALV-tunnusFI27142551
EU-tunnusFIFPRO.2714255-1
KuntaHämeenkyrö
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2015-09-28Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2015-09-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2015-10-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2015-10-07Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväML Optimointi Oy
Luokitus nousiB1 → A2 · uusi analyysi 2026-09-19
Mallin pistemäärä82/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
331 verrokkia
Omavaraisuus69%
Parempi kuin 69 % verrokeista
Kannattavuus62%
Parempi kuin 62 % verrokeista
Maksuvalmius77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu90%
Parempi kuin 90 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika135 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika130 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Samanaikainen elpyminen 4 talouden osa-alueella
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-09-19 22.1782/100 · v0.14
B1 → A2 · +15 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-04-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1467/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1467/100 · v0.13
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1361/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-19
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
64/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 11 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
75/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
19.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
12.9.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-04-30.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-08-28

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-04-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

ML Optimointi Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.