Yritysprofiili

Mobestone Oy

Mobestone Oy:n kotipaikka on Saarijärvi. Yritysmuoto on osuuskunta. Yritys on perustettu 1999-02-26. Toimiala on muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €75,752 ja liikevoitto €3,343.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1520634-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1520634-3
Toimiala
Muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta
Kunta
Saarijärvi
Yritysmuoto
Osuuskunta
Perustamispäivä
1999-02-26
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1999-03-02
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kuusitie 3 as. 1, 43100, Saarijärvi

Puhelin: +358503615808Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.mobestone.fiLähdehavainto

Verkkolaskuosoite: 003715206343 · Välittäjä: OpenTextLähde: yrityksen verkkosivu

Youtube-profiili: https://www.youtube.com/@MobestoneOyLähde: yrityksen verkkosivu

Linkedin-profiili: https://www.linkedin.com/company/mobestone-oyLähde: yrityksen verkkosivu

Instagram-profiili: https://www.instagram.com/mobestone.fi_portaat_lattiatLähde: yrityksen verkkosivu

Facebook-profiili: https://www.facebook.com/www.mobestone.fiLähde: yrityksen verkkosivu

Henkilöt ja päätöksentekijät

Nyman Jan-MarkusToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Mobestone Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Mobestone Oy:n sijaintipaikkakunta on Saarijärvi. Yritysmuoto on osuuskunta. Yritys on perustettu 1999-02-26. Toimiala on muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €75,752 ja liikevoitto €3,343. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €75,752 sekä tilikauden tulokseksi €1,256. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -45.6%, liikevoittoprosentti +4.1% ja omavaraisuusaste +41.5%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

Elwish

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimialana on erikoistunut rakennustoiminta, ohjelmatoimistot ja manageripalvelut, työvoiman vuokraus, laskutuspalvelut, taiteet, viihde ja virkistys, kiinteistöhuoltoalan toiminta, rakennusala, rakennussiivous, hallinto- ja tukipalvelutoiminta, informaatio ja viestintä, koulutus, terveys- ja sosiaalitoiminta, muu palvelutoiminta, majoitus- ja ravitsemustoiminta, ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta, maa-, metsä- ja -kalatalous, ompelualan alihankintaa, siivous- ja kodinhoitopalveluja, entisöinti-, korjaus-, kauneudenhoito-, ravintola- ja ruokapalveluja, uraohjaus ja työhönvalmennukset. Yhtiö voi ostaa ja myydä arvopapereita sekä omistaa ja hallita rakennuksia, asunto-osakkeita, maa-alueita sekä kiinteää omaisuutta. Lisäksi osakeyhtiö voi harjoittaa kaikkea laillista liiketoimintaa.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-45.6%
Liikevoittoprosentti4.1%
Omavaraisuusaste41.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€6,000Edellinen: -€44
Rahat ja pankkisaamiset€2,249Edellinen: €18,170
Edellisten tilikausien voitto/tappio€33,358Edellinen: €23,194
Tulos ennen veroja€1,255Edellinen: €12,064
Oma pääoma€34,614Edellinen: €36,258
Velat€48,807Edellinen: €46,067
Vaihtuvat vastaavat€31,180Edellinen: €24,942
Current liabilities€24,629Edellinen: €15,598
Henkilöstö2Edellinen: 2
Liikevaihto -kehitys4 kautta
€167,313
2021-12-31
€74,601
2023-12-31
€139,216
2024-12-31
€75,752
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€21,959
2021-12-31
€24,260
2022-12-31
-€13,264
2023-12-31
€14,849
2024-12-31
€3,343
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€15,957
2021-12-31
€15,325
2022-12-31
€15,325
2023-12-31
€13,064
2024-12-31
€1,256
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€34,906
2021-12-31
€104,900
2022-12-31
€73,794
2023-12-31
€82,325
2024-12-31
€83,421
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
52/100 · Laskussa
41.5 %2024-12-31: 44.0 %
MaksuvalmiusHeikko
3/100 · Laskussa
0.09x2024-12-31: 1.16x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
60/100 · Laskussa
4.1 %2024-12-31: 10.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste-50.5 %29.5 %34.2 %44.0 %41.5 %
Maksuvalmius---1.16x0.09x
Liikevoitto-%13.1 %--17.8 %10.7 %4.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1520634-3
ALV-tunnusFI15206343
EU-tunnusFIFPRO.1520634-3
KuntaSaarijärvi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1999-02-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1999-02-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1999-02-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
1999-02-26Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1999-03-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Nyman Jan-MarkusToimitusjohtajaLähteitä: 6 · Luottamus: 78%
Kuusinen Eija SinikkaOikeutettu nimenkirjoittajaLähteitä: 1 · Luottamus: 78%
Nyman Jan-MarkusVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Eija KuusinenHallitus: varajäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaMobestone Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-09-22
Mallin pistemäärä62/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika111 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika121 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-09-22 03.1162/100 · v0.14
B1 → B1 · +2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1460/100 · v0.14
B2 → B1 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1357/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-22
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
26/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 27 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
81/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

17 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-21

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Mobestone Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.