Yritysprofiili

MT-Aita Oy

MT-Aita Oy:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1995-06-30. Toimiala on metallilankatuotteiden, ketjujen ja jousien valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €132,079 ja liikevoitto €18,466.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1014474-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1014474-5
Toimiala
Metallilankatuotteiden, ketjujen ja jousien valmistus
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1995-06-30
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1995-08-03
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kajaaninlinnantie 7 I 138, 00900, Helsinki

Tietoa yrityksestä MT-Aita Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

MT-Aita Oy:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1995-06-30. Toimiala on metallilankatuotteiden, ketjujen ja jousien valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €132,079 ja liikevoitto €18,466. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €132,079 sekä tilikauden tulokseksi €14,779. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +7.3%, liikevoittoprosentti +14.0% ja omavaraisuusaste +58.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-06-30

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys7.3%
Liikevoittoprosentti14.0%
Omavaraisuusaste58.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€198,052Edellinen: €193,716
Edellisten tilikausien voitto/tappio€117,893Edellinen: €113,901
Oma pääoma€135,195Edellinen: €130,541
Velat€95,809Edellinen: €76,636
Vaihtuvat vastaavat€226,683Edellinen: €201,415
Current liabilities€95,809Edellinen: €76,636
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€123,093
2024-06-30
€132,079
2025-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€17,629
2024-06-30
€18,466
2025-06-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€14,117
2024-06-30
€14,779
2025-06-30
Varat -kehitys2 kautta
€207,176
2024-06-30
€231,004
2025-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
73/100 · Laskussa
58.5 %2024-06-30: 63.0 %
MaksuvalmiusHyvä
69/100 · Laskussa
2.07x2024-06-30: 2.53x
Liikevoitto-%Hyvä
85/100 · Laskussa
14.0 %2024-06-30: 14.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-06-302025-06-30
Omavaraisuusaste63.0 %58.5 %
Maksuvalmius2.53x2.07x
Liikevoitto-%14.3 %14.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1014474-5
ALV-tunnusFI10144745
EU-tunnusFIFPRO.1014474-5
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1995-06-30Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1995-07-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-07-12Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
1995-08-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1995-08-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväMT-Aita Oy
Luokitus nousiB1 → A2 · uusi analyysi 2026-09-21
Mallin pistemäärä81/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
96 verrokkia
Omavaraisuus57%
Parempi kuin 57 % verrokeista
Kannattavuus70%
Parempi kuin 70 % verrokeista
Maksuvalmius79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu69%
Parempi kuin 69 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika82 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika69 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-09-21 07.2981/100 · v0.14
B1 → A2 · +13 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-06-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1468/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1468/100 · v0.13
B1 → B1 · +8 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1360/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-21
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
48/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 31 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
82/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
21.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Tilinpäätös rekisteröityTalousTodennettu lähde
19.9.2026 · PRH / KREKTILINPÄÄTÖSASIAKIRJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
30.6.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-06-30.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-09-19

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

MT-Aita Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.