Yritysprofiili

Mvy Oy

Mvy Oy:n kotipaikka on Nivala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-06-28. Toimiala on rakennuspaikan valmistelutyöt. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €299,300 ja liikevoitto €55,962.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3458101-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3458101-8
Toimiala
Rakennuspaikan valmistelutyöt
Kunta
Nivala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2024-06-28
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2024-06-19
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Niemenperäntie 6, 85540, Nivala

Tietoa yrityksestä Mvy Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Mvy Oy:n sijaintipaikkakunta on Nivala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-06-28. Toimiala on rakennuspaikan valmistelutyöt. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €299,300 ja liikevoitto €55,962. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €299,300 sekä tilikauden tulokseksi €44,753. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +662.3%, liikevoittoprosentti +18.7% ja omavaraisuusaste +60.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys662.3%
Liikevoittoprosentti18.7%
Omavaraisuusaste60.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€11,626Edellinen: €5,141
Edellisten tilikausien voitto/tappio€4,430Edellinen: €0
Oma pääoma€49,183Edellinen: €4,430
Velat€32,031Edellinen: €5,794
Vaihtuvat vastaavat€56,725Edellinen: €10,224
Current liabilities€32,031Edellinen: €5,794
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€39,264
2024-12-31
€299,300
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€5,538
2024-12-31
€55,962
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€4,430
2024-12-31
€44,753
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€10,224
2024-12-31
€81,214
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
76/100 · Nousussa
60.6 %2024-12-31: 43.3 %
MaksuvalmiusHeikko
12/100 · Laskussa
0.36x2024-12-31: 0.89x
Liikevoitto-%Hyvä
97/100 · Nousussa
18.7 %2024-12-31: 14.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste43.3 %60.6 %
Maksuvalmius0.89x0.36x
Liikevoitto-%14.1 %18.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3458101-8
ALV-tunnusFI34581018
EU-tunnusFIFPRO.3458101-8
KuntaNivala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2024-06-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2024-06-28Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2024-09-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2024-09-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväMvy Oy
Luokitus nousiB3 → A3 · uusi analyysi 2026-09-29
Mallin pistemäärä72/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
64 verrokkia
Omavaraisuus58%
Parempi kuin 58 % verrokeista
Kannattavuus88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Maksuvalmius44%
Heikompi kuin 56 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu100%
Parempi kuin 100 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika104 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika88 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-29 17.0572/100 · v0.14
B3 → A3 · +30 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1542/100 · v0.14
B2 → B3 · -8 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1450/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-29
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
15/100

Yrityksellä on noin 2 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
44/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
29.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

5 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-14

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Mvy Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.