Yritysprofiili

Neonteos Oy

Neonteos Oy:n kotipaikka on Kuusankoski. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1970-10-02. Toimiala on valaistuslaitteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,113,264 ja liikevoitto -€8,030.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0161550-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0161550-9
Toimiala
Valaistuslaitteiden valmistus
Kunta
Kuusankoski
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1970-10-02
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1978-03-15
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Katajaharjunkaari 13, 45720, Kuusankoski

Verkkosivu: https://www.brandlux.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Neonteos Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Neonteos Oy:n sijaintipaikkakunta on Kuusankoski. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1970-10-02. Toimiala on valaistuslaitteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,113,264 ja liikevoitto -€8,030. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,113,264 sekä tilikauden tulokseksi -€12,600. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -0.4%, liikevoittoprosentti -0.7% ja omavaraisuusaste +75.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-0.4%
Liikevoittoprosentti-0.7%
Omavaraisuusaste75.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€173,779Edellinen: €174,284
Rahat ja pankkisaamiset€254,848Edellinen: €182,517
Edellisten tilikausien voitto/tappio€575,506Edellinen: €641,079
Oma pääoma€572,997Edellinen: €585,597
Velat€181,747Edellinen: €257,259
Vaihtuvat vastaavat€593,269Edellinen: €681,590
Current liabilities€181,747Edellinen: €257,259
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,117,259
2024-12-31
€1,113,264
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€71,906
2024-12-31
-€8,030
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€65,574
2024-12-31
-€12,600
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€842,856
2024-12-31
€754,744
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
95/100 · Nousussa
75.9 %2024-12-31: 69.5 %
MaksuvalmiusHyvä
79/100 · Nousussa
2.36x2024-12-31: 1.39x
Liikevoitto-%Heikko
48/100 · Nousussa
-0.7 %2024-12-31: -6.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste69.5 %75.9 %
Maksuvalmius1.39x2.36x
Liikevoitto-%-6.4 %-0.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0161550-9
ALV-tunnusFI01615509
EU-tunnusFIFPRO.0161550-9
KuntaKuusankoski
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1970-10-02Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1976-04-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1978-03-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaNeonteos Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-09-21
Mallin pistemäärä69/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
611 verrokkia
Omavaraisuus67%
Parempi kuin 67 % verrokeista
Kannattavuus22%
Heikompi kuin 78 % verrokeista
Maksuvalmius78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu29%
Heikompi kuin 71 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika118 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika117 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-09-21 14.3969/100 · v0.14
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1463/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1463/100 · v0.13
B2 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1358/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-21
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
29/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
97/100

Yrityksellä on noin 56 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
86/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

24 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-07-07

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Neonteos Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.