Yritysprofiili

nurja Oy

nurja Oy:n kotipaikka on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-07-02. Toimiala on lankojen ja käsityötarvikkeiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €267,375 ja liikevoitto €27,037.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3007690-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3007690-3
Toimiala
Lankojen ja käsityötarvikkeiden vähittäiskauppa
Kunta
Tampere
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2019-07-02
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2019-06-21
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Ilmarinkatu 35, 33500, Tampere

Puhelin: +358942599771Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.nurja.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Eronen Lotta EveliinaToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä nurja Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

nurja Oy:n sijaintipaikkakunta on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-07-02. Toimiala on lankojen ja käsityötarvikkeiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €267,375 ja liikevoitto €27,037. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €267,375 sekä tilikauden tulokseksi €25,138. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -14.6%, liikevoittoprosentti +10.1% ja omavaraisuusaste +58.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-14.6%
Liikevoittoprosentti10.1%
Omavaraisuusaste58.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€2,311Edellinen: €0
Inventory€60,164Edellinen: €69,172
Rahat ja pankkisaamiset€12,867Edellinen: €13,286
Advances received€5,501Edellinen: €7,116
Edellisten tilikausien voitto/tappio€21,991Edellinen: €69,655
Oma pääoma€49,629Edellinen: €37,491
Velat€35,715Edellinen: €64,695
Vaihtuvat vastaavat€85,345Edellinen: €99,497
Current liabilities€32,605Edellinen: €55,520
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€459,804
2021-12-31
€389,692
2022-12-31
€329,152
2023-12-31
€313,240
2024-12-31
€267,375
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€70,113
2021-12-31
€208
2022-12-31
-€6,651
2023-12-31
-€31,291
2024-12-31
€27,037
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€54,390
2021-12-31
-€2,362
2022-12-31
-€10,689
2023-12-31
-€34,664
2024-12-31
€25,138
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€181,204
2021-12-31
€167,460
2022-12-31
€128,432
2023-12-31
€102,186
2024-12-31
€85,345
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
78/100 · Nousussa
62.2 %2024-12-31: 36.7 %
MaksuvalmiusHyvä
75/100 · Nousussa
2.24x2024-12-31: 1.49x
Liikevoitto-%Hyvä
75/100 · Nousussa
10.0 %2024-12-31: -10.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste58.5 %57.0 %60.9 %36.7 %62.2 %
Maksuvalmius---1.49x2.24x
Liikevoitto-%15.3 %0.1 %-2.0 %-10.0 %10.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3007690-3
ALV-tunnusFI30076903
EU-tunnusFIFPRO.3007690-3
KuntaTampere
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2019-06-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2019-06-21Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2019-06-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2019-07-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-07-02Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Eronen Lotta EveliinaToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Eronen Lotta EveliinaVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Voutilainen Henna JuliaVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
Hyvänurja Oy
Luokitus nousiB2 → A3 · uusi analyysi 2026-10-15
Mallin pistemäärä74/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
38 verrokkia
Omavaraisuus66%
Parempi kuin 66 % verrokeista
Kannattavuus84%
Parempi kuin 84 % verrokeista
Maksuvalmius89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu26%
Heikompi kuin 74 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika139 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika158 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-10-15 14.3974/100 · v0.14
B2 → A3 · +22 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1552/100 · v0.14
B2 → B2
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B2
2026-09-1452/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-15
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
39/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 7 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
71/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

15 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-12

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

nurja Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.