Yritysprofiili

Oy Neutra

Oy Neutra:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1987-12-31. Toimiala on muu rahoitusta palveleva toiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €52,500 ja liikevoitto €2,976.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0686736-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0686736-9
Toimiala
Muu rahoitusta palveleva toiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1987-12-31
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1988-02-08
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Mannerheimintie 18 A, 00100, Helsinki

Puhelin: +358400846857Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Malmivaara Kai Arvi JohannesToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Oy Neutra

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Oy Neutra:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1987-12-31. Toimiala on muu rahoitusta palveleva toiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €52,500 ja liikevoitto €2,976. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-01-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €52,500 sekä tilikauden tulokseksi €2,976. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -95.2%, liikevoittoprosentti +5.7% ja omavaraisuusaste -164.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-01-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-95.2%
Liikevoittoprosentti5.7%
Omavaraisuusaste-164.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€28,549Edellinen: €37,967
Rahat ja pankkisaamiset€489,885Edellinen: €949,277
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€2,783,232Edellinen: -€2,928,433
Oma pääoma-€875,177Edellinen: -€878,154
Velat€1,406,111Edellinen: €1,877,898
Vaihtuvat vastaavat€530,933Edellinen: €999,745
Current liabilities€381,111Edellinen: €852,898
Liikevaihto -kehitys6 kautta
€3,628
2021-01-31
€2,920
2022-01-31
€3,600
2023-01-31
€2,650
2024-01-31
€1,089,774
2025-01-31
€52,500
2026-01-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys6 kautta
-€1,954,085
2021-01-31
-€61,051
2022-01-31
-€43,824
2023-01-31
-€42,943
2024-01-31
€145,211
2025-01-31
€2,976
2026-01-31
Tilikauden tulos -kehitys6 kautta
-€1,954,085
2021-01-31
-€61,050
2022-01-31
-€43,824
2023-01-31
-€44,342
2024-01-31
€145,201
2025-01-31
€2,976
2026-01-31
Varat -kehitys6 kautta
€994,042
2021-01-31
€927,768
2022-01-31
€922,115
2023-01-31
€940,549
2024-01-31
€999,745
2025-01-31
€530,933
2026-01-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHeikko
0/100 · Laskussa
-164.8 %2025-01-31: -87.8 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
45/100 · Nousussa
1.36x2025-01-31: 1.16x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
64/100 · Laskussa
5.7 %2025-01-31: 13.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-01-312022-01-312023-01-312024-01-312025-01-312026-01-31
Omavaraisuusaste-87.9 %-100.8 %-106.2 %-108.8 %-87.8 %-164.8 %
Maksuvalmius----1.16x1.36x
Liikevoitto-%-53853.2 %-2090.7 %-1217.3 %-1620.5 %13.3 %5.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0686736-9
EU-tunnusFIFPRO.0686736-9
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1987-12-31Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1988-02-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Malmivaara Kai Arvi JohannesToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Malmivaara Kai Arvi JohannesVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Karvinen Timo AnteroProkuristiLähteitä: 1 · Luottamus: 78%
Keinonen Markku SakariVarajäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväOy Neutra
Luokitus nousiB3 → B2 · uusi analyysi 2026-10-15
Mallin pistemäärä52/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
889 verrokkia
Omavaraisuus7%
Heikompi kuin 93 % verrokeista
Kannattavuus60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Maksuvalmius76%
Parempi kuin 76 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu4%
Heikompi kuin 96 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika173 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika142 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen oma pääoma
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B2
2026-10-15 14.2052/100 · v0.14
B3 → B2 · +3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-01-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1449/100 · v0.14
B3 → B3
B3
2026-09-1449/100 · v0.13
B1 → B3 · -12 pistettä
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
  • Uusi riskitekijä: Negatiivinen oma pääoma.
B1
2026-09-1361/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-15
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
88/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 38 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
78/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

17 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-07-23

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-01-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Oy Neutra -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.