Yritysprofiili

PASOMAX OY

PASOMAX OY:n kotipaikka on Lahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2001-01-16. Toimiala on lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-11-30 liikevaihto oli €201,200 ja liikevoitto €91,529.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1634925-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1634925-8
Toimiala
Lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
Kunta
Lahti
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2001-01-16
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2000-12-12
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kyösti Kallion katu 5 A 35, 15110, Lahti

Tietoa yrityksestä PASOMAX OY

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

PASOMAX OY:n sijaintipaikkakunta on Lahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2001-01-16. Toimiala on lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-11-30 liikevaihto oli €201,200 ja liikevoitto €91,529. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-11-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €201,200 sekä tilikauden tulokseksi €74,895. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +33.9%, liikevoittoprosentti +45.5% ja omavaraisuusaste +84.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-11-30

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys33.9%
Liikevoittoprosentti45.5%
Omavaraisuusaste84.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€72,248Edellinen: €70,474
Rahat ja pankkisaamiset€41,537Edellinen: €15,472
Edellisten tilikausien voitto/tappio€811,166Edellinen: €806,295
Oma pääoma€894,471Edellinen: €890,326
Velat€161,519Edellinen: €192,226
Vaihtuvat vastaavat€100,126Edellinen: €48,057
Current liabilities€88,792Edellinen: €192,226
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€144,053
2023-11-30
€150,299
2024-11-30
€201,200
2025-11-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€107,094
2023-11-30
€101,058
2024-11-30
€91,529
2025-11-30
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€81,798
2023-11-30
€75,621
2024-11-30
€74,895
2025-11-30
Varat -kehitys3 kautta
€1,111,716
2023-11-30
€1,082,551
2024-11-30
€1,055,990
2025-11-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
84.7 %2024-11-30: 82.2 %
MaksuvalmiusHeikko
16/100 · Nousussa
0.47x2024-11-30: 0.08x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
33.5 %2024-11-30: 45.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-11-302024-11-302025-11-30
Omavaraisuusaste79.5 %82.2 %84.7 %
Maksuvalmius0.14x0.08x0.47x
Liikevoitto-%49.3 %45.8 %33.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1634925-8
EU-tunnusFIFPRO.1634925-8
KuntaLahti
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2000-11-23Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2000-12-12Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2001-01-16Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväPASOMAX OY
Luokitus nousiA3 → A2 · uusi analyysi 2026-09-16
Mallin pistemäärä89/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
63 verrokkia
Omavaraisuus43%
Heikompi kuin 57 % verrokeista
Kannattavuus75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Maksuvalmius60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu94%
Parempi kuin 94 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika88 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika85 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-09-16 21.4989/100 · v0.14
A3 → A2 · +10 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-11-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1479/100 · v0.14
A3 → A3
A3
2026-09-1479/100 · v0.13
B1 → A3 · +12 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1367/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-16
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
94/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 25 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
86/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
16.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

20 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-08

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-11-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

PASOMAX OY -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.