Yritysprofiili

Passol Oy

Passol Oy on asetettu selvitystilaan 2025-09-24. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €33,100 ja liikevoitto -€10,340.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2989942-7SELVITYSTILALunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2989942-7
Toimiala
Ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Kunta
Pori
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2019-03-28
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2019-03-18
Yritystila
SELVITYSTILA
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Valtakatu 7 lh. 48, 28100, Pori

Verkkosivu: https://www.passol.euLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Passol Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Passol Oy on asetettu selvitystilaan 2025-09-24. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €33,100 ja liikevoitto -€10,340. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €33,100 sekä tilikauden tulokseksi -€10,426. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +188.4%, liikevoittoprosentti -31.2% ja omavaraisuusaste +93.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys188.4%
Liikevoittoprosentti-31.2%
Omavaraisuusaste93.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€5,875Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€10,535Edellinen: €6,165
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€73,050Edellinen: -€62,488
Oma pääoma€42,178Edellinen: €52,604
Velat€2,884Edellinen: €2,023
Vaihtuvat vastaavat€12,720Edellinen: €6,212
Current liabilities€2,884Edellinen: €2,023
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€11,477
2023-12-31
€33,100
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€10,510
2023-12-31
-€10,340
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€10,562
2023-12-31
-€10,426
2024-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€54,627
2023-12-31
€45,063
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
93.6 %2023-12-31: 96.3 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
3.65x2023-12-31: 3.05x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Nousussa
-26.5 %2023-12-31: -91.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste96.3 %93.6 %
Maksuvalmius3.05x3.65x
Liikevoitto-%-91.6 %-26.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaSELVITYSTILA
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2989942-7
ALV-tunnusFI29899427
EU-tunnusFIFPRO.2989942-7
KuntaPori
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2019-03-18Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2019-03-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2019-03-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-03-28Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
D
Korkea riskiPassol Oy
Luokitus ennallaanD · uusi analyysi 2026-09-25
Mallin pistemäärä29/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
178 verrokkia
Omavaraisuus79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Kannattavuus19%
Heikompi kuin 81 % verrokeista
Maksuvalmius92%
Parempi kuin 92 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika183 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika194 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
  • Vakava rekisteritapahtuma 12–24 kuukautta sitten
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
D
2026-09-25 12.4129/100 · v0.14
D → D
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
D
2026-09-1529/100 · v0.14
D → D
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
D
2026-09-1429/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaD
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-25
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus on alennettu hälyttävän juridisen tilan, kuten konkurssin tai selvitystilan, vuoksi.

Luokituksessa on huomioitu vakava rekisterisignaali. Tarkista myös profiilin rekisteri- ja ilmoitustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
49/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 7 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitHälyttävä
0/100

Konkurssi tai selvitystila käsitellään hälyttävänä juridisena riskisignaalina.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus D.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus D.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

21 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-24

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Passol Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.