Yritysprofiili

Peak Print Oy

Peak Print Oy:n kotipaikka on Kittilä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-05-22. Toimiala on muu painaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €339,258 ja liikevoitto €43,739.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3361961-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3361961-9
Toimiala
Muu painaminen
Kunta
Kittilä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-05-22
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-05-01
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Valtatie 26 lh. 2, 99100, Kittilä

Postiosoite: Ylläsjärventie 148 as. 1, 95980, Ylläsjärvi

Verkkosivu: https://www.tunturilapinpaino.fiLähde: rekisteritieto

Tietoa yrityksestä Peak Print Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Peak Print Oy:n sijaintipaikkakunta on Kittilä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-05-22. Toimiala on muu painaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €339,258 ja liikevoitto €43,739. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €339,258 sekä tilikauden tulokseksi €32,261. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +38.1%, liikevoittoprosentti +12.9% ja omavaraisuusaste +29.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys38.1%
Liikevoittoprosentti12.9%
Omavaraisuusaste29.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€26,405Edellinen: €20,889
Rahat ja pankkisaamiset€40,217Edellinen: €23,059
Edellisten tilikausien voitto/tappio€7,433Edellinen: €372
Oma pääoma€39,693Edellinen: €7,433
Velat€94,763Edellinen: €83,051
Vaihtuvat vastaavat€116,801Edellinen: €73,825
Current liabilities€67,697Edellinen: €44,785
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€245,639
2024-12-31
€339,258
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€13,517
2024-12-31
€43,739
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€7,061
2024-12-31
€32,261
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€90,484
2024-12-31
€134,457
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
37/100 · Nousussa
29.5 %2024-12-31: 8.2 %
MaksuvalmiusVälttävä
33/100 · Vakaa
0.98x2024-12-31: 0.98x
Liikevoitto-%Hyvä
82/100 · Nousussa
12.9 %2024-12-31: 5.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste8.2 %29.5 %
Maksuvalmius0.98x0.98x
Liikevoitto-%5.5 %12.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3361961-9
ALV-tunnusFI33619619
EU-tunnusFIFPRO.3361961-9
KuntaKittilä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-05-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-05-22Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-05-22Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2023-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaPeak Print Oy
Luokitus nousiB3 → B1 · uusi analyysi 2026-09-22
Mallin pistemäärä63/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
198 verrokkia
Omavaraisuus36%
Heikompi kuin 64 % verrokeista
Kannattavuus73%
Parempi kuin 73 % verrokeista
Maksuvalmius65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu90%
Parempi kuin 90 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika141 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika144 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-09-22 11.3063/100 · v0.14
B3 → B1 · +19 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1444/100 · v0.14
B2 → B3 · -7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1351/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-22
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
41/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 3 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
42/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
22.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

5 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-05-24

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Peak Print Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.