Yritysprofiili

Pineworks Oy

Pineworks Oy:n kotipaikka on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2002-08-19. Toimiala on muu muualla luokittelematon liikunta- ja urheilutoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-05-31 liikevaihto oli €105,802 ja liikevoitto €25,758.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1776268-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1776268-5
Toimiala
Muu muualla luokittelematon liikunta- ja urheilutoiminta
Kunta
Espoo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2002-08-19
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2002-08-07
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Hyljelahdentie 19 as. 10, 02260 Espoo

Postiosoite: PL 38, 02231, Espoo

Puhelin: +358400299964Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.pineworks.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Mäntylä Petri NikolaiVarsinainen jäsen
Mäntylä Katja MaarikaVarajäsen

Tietoa yrityksestä Pineworks Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Pineworks Oy:n sijaintipaikkakunta on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2002-08-19. Toimiala on muu muualla luokittelematon liikunta- ja urheilutoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-05-31 liikevaihto oli €105,802 ja liikevoitto €25,758. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €105,802 sekä tilikauden tulokseksi €13,280. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +1.8%, liikevoittoprosentti +24.3% ja omavaraisuusaste +75.1%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

Pineworks Ltd

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on urheilun koripallon erotuomaripalveluiden toteuttaminen ja konsultointi, erotuomarivarusteiden myynti ja markkinointi, informaatioteknologia-alan palveluiden tuottaminen, informaatioteknologia-alan konsultointi ja graafisen alan palveluiden tuottaminen.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-05-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys1.8%
Liikevoittoprosentti24.3%
Omavaraisuusaste75.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €2,138
Inventory€15,504Edellinen: €17,277
Rahat ja pankkisaamiset€5,271Edellinen: €25,857
Edellisten tilikausien voitto/tappio€173,560Edellinen: €168,893
Tulos ennen veroja€17,857Edellinen: €6,927
Oma pääoma€194,840Edellinen: €181,560
Velat€64,472Edellinen: €77,209
Vaihtuvat vastaavat€49,429Edellinen: €48,278
Current liabilities€27,806Edellinen: €20,542
Henkilöstö1Edellinen: 1
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€90,863
2021-05-31
€87,115
2022-05-31
€94,862
2023-05-31
€103,949
2024-05-31
€105,802
2025-05-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€37,222
2021-05-31
€17,941
2022-05-31
-€4,612
2023-05-31
€12,991
2024-05-31
€25,758
2025-05-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€29,509
2021-05-31
€13,336
2022-05-31
-€6,736
2023-05-31
€4,667
2024-05-31
€13,280
2025-05-31
Varat -kehitys5 kautta
€190,211
2021-05-31
€200,530
2022-05-31
€289,918
2023-05-31
€258,769
2024-05-31
€259,312
2025-05-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
94/100 · Nousussa
75.1 %2024-05-31: 70.2 %
MaksuvalmiusVälttävä
25/100 · Laskussa
0.75x2024-05-31: 2.10x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
24.3 %2024-05-31: 12.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-05-312022-05-312023-05-312024-05-312025-05-31
Omavaraisuusaste98.4 %100.0 %61.0 %70.2 %75.1 %
Maksuvalmius---2.10x0.75x
Liikevoitto-%41.0 %20.6 %-4.9 %12.3 %24.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1776268-5
ALV-tunnusFI17762685
EU-tunnusFIFPRO.1776268-5
KuntaEspoo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2002-07-26Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2002-08-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2002-08-19Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2025-08-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Mäntylä Petri NikolaiVarsinainen jäsenLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Mäntylä Katja MaarikaVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväPineworks Oy
Luokitus nousiB1 → A2 · uusi analyysi 2026-09-24
Mallin pistemäärä81/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee · 2 peräkkäistä kautta
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
135 verrokkia
Omavaraisuus62%
Parempi kuin 62 % verrokeista
Kannattavuus89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Maksuvalmius59%
Parempi kuin 59 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu73%
Parempi kuin 73 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika224 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika224 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-09-24 05.5081/100 · v0.14
B1 → A2 · +13 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-05-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1568/100 · v0.14
B1 → B1 · +8 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1360/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-24
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
55/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 24 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
75/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
24.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-01-10

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-05-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Pineworks Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.