Yritysprofiili

PLC Terminals Ab

PLC Terminals Ab:n kotipaikka on Kolppi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2007-12-20. Toimiala on logistiikkapalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €233,782 ja liikevoitto €20,705.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2163177-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2163177-6
Toimiala
Logistiikkapalvelut
Kunta
Kolppi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2007-12-20
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2007-12-13
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Storgårsgatan 3, 68800, Kolppi

Tietoa yrityksestä PLC Terminals Ab

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

PLC Terminals Ab:n sijaintipaikkakunta on Kolppi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2007-12-20. Toimiala on logistiikkapalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €233,782 ja liikevoitto €20,705. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €233,782 sekä tilikauden tulokseksi €8,963. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +8.2%, liikevoittoprosentti +8.9% ja omavaraisuusaste +33.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys8.2%
Liikevoittoprosentti8.9%
Omavaraisuusaste33.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€36Edellinen: €1,174
Edellisten tilikausien voitto/tappio€94,943Edellinen: €91,878
Oma pääoma€141,906Edellinen: €132,943
Velat€282,354Edellinen: €278,513
Vaihtuvat vastaavat€24,887Edellinen: €30,392
Current liabilities€113,854Edellinen: €69,013
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€216,155
2024-12-31
€233,782
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€16,777
2024-12-31
€20,705
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€3,066
2024-12-31
€8,963
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€411,456
2024-12-31
€424,260
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
42/100 · Nousussa
33.5 %2024-12-31: 32.3 %
MaksuvalmiusHeikko
0/100 · Laskussa
0.00x2024-12-31: 0.02x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
72/100 · Nousussa
8.9 %2024-12-31: 7.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste32.3 %33.5 %
Maksuvalmius0.02x0.00x
Liikevoitto-%7.8 %8.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2163177-6
ALV-tunnusFI21631776
EU-tunnusFIFPRO.2163177-6
KuntaKolppi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2007-09-14Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2007-09-14Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2007-12-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2007-12-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2007-12-20Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaPLC Terminals Ab
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-09-22
Mallin pistemäärä68/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
300 verrokkia
Omavaraisuus38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Kannattavuus60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Maksuvalmius13%
Heikompi kuin 87 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu69%
Parempi kuin 69 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika57 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika57 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-09-22 17.5568/100 · v0.14
B1 → B1 · +7 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1461/100 · v0.14
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1357/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-22
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 18 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
80/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Edunsaajatietojen rekisteritapahtumaRekisteriTodennettu lähde
30.9.2026 · PRH / KREKTOSIASIALLISET EDUNSAAJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

17 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-09-30

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

PLC Terminals Ab -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.