Yritysprofiili

Pomppu Oy

Pomppu Oy:n kotipaikka on Savonlinna. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1989-06-28. Toimiala on liikunta- ja urheiluseurojen toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €225,980 ja liikevoitto €54,099.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0712252-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0712252-9
Toimiala
Liikunta- ja urheiluseurojen toiminta
Kunta
Savonlinna
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1989-06-28
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1988-10-04
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kellartie 61, 57710, Savonlinna

Verkkosivu: https://www.pomppusavonlinna.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Pomppu Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Pomppu Oy:n sijaintipaikkakunta on Savonlinna. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1989-06-28. Toimiala on liikunta- ja urheiluseurojen toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €225,980 ja liikevoitto €54,099. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €225,980 sekä tilikauden tulokseksi €32,552. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +0.2%, liikevoittoprosentti +23.9% ja omavaraisuusaste +79.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys0.2%
Liikevoittoprosentti23.9%
Omavaraisuusaste79.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€9,412Edellinen: €1,330
Inventory€5,094Edellinen: €5,094
Rahat ja pankkisaamiset€76,185Edellinen: €54,783
Edellisten tilikausien voitto/tappio€105,145Edellinen: €107,186
Oma pääoma€144,425Edellinen: €148,873
Velat€36,804Edellinen: €26,531
Vaihtuvat vastaavat€86,485Edellinen: €68,271
Current liabilities€36,804Edellinen: €26,531
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€225,577
2024-12-31
€225,980
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€44,765
2024-12-31
€54,099
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€34,960
2024-12-31
€32,552
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€175,404
2024-12-31
€181,229
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
79.7 %2024-12-31: 84.9 %
MaksuvalmiusHyvä
74/100 · Laskussa
2.21x2024-12-31: 2.26x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
23.0 %2024-12-31: 19.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste84.9 %79.7 %
Maksuvalmius2.26x2.21x
Liikevoitto-%19.7 %23.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0712252-9
ALV-tunnusFI07122529
EU-tunnusFIFPRO.0712252-9
KuntaSavonlinna
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1988-10-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1988-10-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1989-06-28Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväPomppu Oy
Luokitus nousiB1 → A2 · uusi analyysi 2026-09-27
Mallin pistemäärä86/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
196 verrokkia
Omavaraisuus83%
Parempi kuin 83 % verrokeista
Kannattavuus82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Maksuvalmius79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika175 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika231 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-09-27 12.3386/100 · v0.14
B1 → A2 · +18 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1568/100 · v0.14
B1 → B1 · +7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1461/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-27
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
55/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 37 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
82/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
27.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

15 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-06-24

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Pomppu Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.