Yritysprofiili

Preventti Oy

Preventti Oy:n kotipaikka on Lieto. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-08-25. Toimiala on liikunta- ja urheiluseurojen toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €93,144 ja liikevoitto €8,154.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2850022-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2850022-6
Toimiala
Liikunta- ja urheiluseurojen toiminta
Kunta
Lieto
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2017-08-25
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2017-08-17
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kuljuntie 3, 21420, Lieto

Postiosoite: Hirsikuja 4, 21350, Ilmarinen

Verkkosivu: https://www.preventti.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Preventti Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Preventti Oy:n sijaintipaikkakunta on Lieto. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-08-25. Toimiala on liikunta- ja urheiluseurojen toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €93,144 ja liikevoitto €8,154. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €93,144 sekä tilikauden tulokseksi €6,899. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +19.0%, liikevoittoprosentti +8.8% ja omavaraisuusaste +72.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys19.0%
Liikevoittoprosentti8.8%
Omavaraisuusaste72.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€14,747Edellinen: €14,627
Rahat ja pankkisaamiset€1,946Edellinen: €4,072
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€460Edellinen: -€7,892
Oma pääoma€15,939Edellinen: €8,474
Velat€6,116Edellinen: €12,725
Vaihtuvat vastaavat€22,055Edellinen: €21,199
Current liabilities€6,116Edellinen: €10,725
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€78,257
2024-12-31
€93,144
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€8,886
2024-12-31
€8,154
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€6,867
2024-12-31
€6,899
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€21,199
2024-12-31
€22,055
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
90/100 · Nousussa
72.3 %2024-12-31: 40.0 %
MaksuvalmiusHyvä
91/100 · Nousussa
2.73x2024-12-31: 1.74x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
72/100 · Laskussa
8.8 %2024-12-31: 11.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste40.0 %72.3 %
Maksuvalmius1.74x2.73x
Liikevoitto-%11.3 %8.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2850022-6
ALV-tunnusFI28500226
EU-tunnusFIFPRO.2850022-6
KuntaLieto
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2017-08-17Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2017-08-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2017-08-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2017-08-25Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväPreventti Oy
Luokitus nousiB1 → A2 · uusi analyysi 2026-09-23
Mallin pistemäärä82/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
489 verrokkia
Omavaraisuus60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Kannattavuus64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Maksuvalmius79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu87%
Parempi kuin 87 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika119 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika110 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-09-23 02.5682/100 · v0.14
B1 → A2 · +22 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1560/100 · v0.14
B2 → B1 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1357/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-23
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
55/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 9 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
68/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
23.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

10 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-29

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-26.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Preventti Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.