Yritysprofiili

Pumento Oy

Pumento Oy:n kotipaikka on Kuru. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-10-24. Toimiala on kansainvälisten organisaatioiden ja toimielinten toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-10-31 liikevaihto oli €20,000 ja liikevoitto €7,559.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3396651-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3396651-4
Toimiala
Kansainvälisten organisaatioiden ja toimielinten toiminta
Kunta
Kuru
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-10-24
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-10-13
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Majalahdentie 108, 34300, Kuru

Tietoa yrityksestä Pumento Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Pumento Oy:n sijaintipaikkakunta on Kuru. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-10-24. Toimiala on kansainvälisten organisaatioiden ja toimielinten toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-10-31 liikevaihto oli €20,000 ja liikevoitto €7,559. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-10-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €20,000 sekä tilikauden tulokseksi €6,012. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +146.9%, liikevoittoprosentti +37.8% ja omavaraisuusaste +77.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-10-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys146.9%
Liikevoittoprosentti37.8%
Omavaraisuusaste77.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €5,500
Rahat ja pankkisaamiset€21,215Edellinen: €1,079
Edellisten tilikausien voitto/tappio€2,470Edellinen: €0
Oma pääoma€17,482Edellinen: €8,470
Velat€4,951Edellinen: €3,146
Vaihtuvat vastaavat€21,549Edellinen: €9,849
Current liabilities€4,951Edellinen: €3,146
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€8,100
2024-10-31
€20,000
2025-10-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€3,087
2024-10-31
€7,559
2025-10-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€2,470
2024-10-31
€6,012
2025-10-31
Varat -kehitys2 kautta
€11,616
2024-10-31
€22,433
2025-10-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
97/100 · Nousussa
77.9 %2024-10-31: 72.9 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
4.29x2024-10-31: 0.34x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
37.8 %2024-10-31: 22.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-10-312025-10-31
Omavaraisuusaste72.9 %77.9 %
Maksuvalmius0.34x4.29x
Liikevoitto-%22.7 %37.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3396651-4
ALV-tunnusFI33966514
EU-tunnusFIFPRO.3396651-4
KuntaKuru
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-10-13Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-10-24Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-10-24Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2024-04-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväPumento Oy
Luokitus nousiB3 → A3 · uusi analyysi 2026-09-16
Mallin pistemäärä79/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
561 verrokkia
Omavaraisuus64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Kannattavuus84%
Parempi kuin 84 % verrokeista
Maksuvalmius95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu96%
Parempi kuin 96 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika131 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika102 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-09-16 19.3679/100 · v0.14
B3 → A3 · +33 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-10-31).
  • Arvion luottamus: Matala → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1446/100 · v0.14
B3 → B3
B3
2026-09-1446/100 · v0.13
B2 → B3 · -6 pistettä
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1352/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-16
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
59/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusNuori
15/100

Yrityksellä on noin 2 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
42/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
16.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

4 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-11

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-10-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Pumento Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.