Yritysprofiili

PurSys Oy

PurSys Oy:n kotipaikka on Masala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-06-15. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €225,971 ja liikevoitto €5,449.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3369710-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3369710-7
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Masala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-06-15
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-06-04
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kaivokuja 5, 02430, Masala

Tietoa yrityksestä PurSys Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

PurSys Oy:n sijaintipaikkakunta on Masala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-06-15. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €225,971 ja liikevoitto €5,449. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-01-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €225,971 sekä tilikauden tulokseksi €2,297. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +119.9%, liikevoittoprosentti +2.4% ja omavaraisuusaste +27.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-01-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys119.9%
Liikevoittoprosentti2.4%
Omavaraisuusaste27.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€825Edellinen: €728
Edellisten tilikausien voitto/tappio€14,590Edellinen: €7,769
Oma pääoma€16,887Edellinen: €14,590
Velat€44,831Edellinen: €32,019
Vaihtuvat vastaavat€53,346Edellinen: €36,598
Current liabilities€44,831Edellinen: €32,019
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€102,738
2025-01-31
€225,971
2026-01-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€6,702
2025-01-31
€5,449
2026-01-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€6,821
2025-01-31
€2,297
2026-01-31
Varat -kehitys2 kautta
€46,609
2025-01-31
€61,718
2026-01-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
34/100 · Laskussa
27.4 %2025-01-31: 31.3 %
MaksuvalmiusHeikko
1/100 · Vakaa
0.02x2025-01-31: 0.02x
Liikevoitto-%Välttävä
56/100 · Laskussa
2.4 %2025-01-31: 6.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-01-312026-01-31
Omavaraisuusaste31.3 %27.4 %
Maksuvalmius0.02x0.02x
Liikevoitto-%6.5 %2.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3369710-7
ALV-tunnusFI33697107
EU-tunnusFIFPRO.3369710-7
KuntaMasala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-06-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2023-06-04Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-06-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-06-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-06-15Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväPurSys Oy
Luokitus nousiC → B2 · uusi analyysi 2026-09-30
Mallin pistemäärä54/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
249 verrokkia
Omavaraisuus33%
Heikompi kuin 67 % verrokeista
Kannattavuus39%
Heikompi kuin 61 % verrokeista
Maksuvalmius30%
Heikompi kuin 70 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika207 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika111 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-09-30 15.4654/100 · v0.14
C → B2 · +16 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-01-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
C
2026-09-1538/100 · v0.14
B3 → C · -10 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B3
2026-09-1448/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-30
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 3 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
41/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
30.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

4 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-05-16

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-01-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

PurSys Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.