Yritysprofiili

Putsiini Oy

Putsiini Oy:n kotipaikka on Lihavanpää. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2008-10-01. Toimiala on muu muualla luokittelematon uusien tavaroiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €436,447 ja liikevoitto €1,491.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2221983-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2221983-9
Toimiala
Muu muualla luokittelematon uusien tavaroiden vähittäiskauppa
Kunta
Lihavanpää
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2008-10-01
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2008-09-25
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Hautalantie 25, 19470, Lihavanpää

Verkkosivu: https://www.putsiini.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Putsiini Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Putsiini Oy:n sijaintipaikkakunta on Lihavanpää. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2008-10-01. Toimiala on muu muualla luokittelematon uusien tavaroiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €436,447 ja liikevoitto €1,491. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €436,447 sekä tilikauden tulokseksi €1,214. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +20.7%, liikevoittoprosentti +0.3% ja omavaraisuusaste -376.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys20.7%
Liikevoittoprosentti0.3%
Omavaraisuusaste-376.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €59
Rahat ja pankkisaamiset€32,653Edellinen: €23,967
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€189,756Edellinen: -€196,660
Oma pääoma-€186,042Edellinen: -€187,256
Velat€235,458Edellinen: €231,979
Vaihtuvat vastaavat€49,416Edellinen: €44,723
Current liabilities€35,458Edellinen: €31,979
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€361,535
2024-12-31
€436,447
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€8,644
2024-12-31
€1,491
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€6,904
2024-12-31
€1,214
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€44,723
2024-12-31
€49,416
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
0/100 · Nousussa
-376.5 %2024-12-31: -418.7 %
MaksuvalmiusVälttävä
31/100 · Nousussa
0.92x2024-12-31: 0.75x
Liikevoitto-%Välttävä
51/100 · Laskussa
0.3 %2024-12-31: 2.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste-418.7 %-376.5 %
Maksuvalmius0.75x0.92x
Liikevoitto-%2.4 %0.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2221983-9
ALV-tunnusFI22219839
EU-tunnusFIFPRO.2221983-9
KuntaLihavanpää
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2008-10-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2008-10-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2008-10-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2008-10-01Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
C
Kohonnut riskiPutsiini Oy
Luokitus laskiB1 → C · uusi analyysi 2026-09-30
Mallin pistemäärä38/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
362 verrokkia
Omavaraisuus1%
Heikompi kuin 99 % verrokeista
Kannattavuus28%
Heikompi kuin 72 % verrokeista
Maksuvalmius66%
Parempi kuin 66 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu80%
Parempi kuin 80 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika226 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika129 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen oma pääoma
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
C
2026-09-30 21.1538/100 · v0.14
B1 → C · -25 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1563/100 · v0.14
B2 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1458/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaC
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-30
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava taloudellinen riskisignaali. Tarkista myös profiilin taloustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 18 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
76/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
30.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

21 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-05-16

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Putsiini Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.