Yritysprofiili

Ralkon Oy

Ralkon Oy:n kotipaikka on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-05-04. Toimiala on muu rakennustekninen palvelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,024,950 ja liikevoitto €55,414.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3129115-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3129115-4
Toimiala
Muu rakennustekninen palvelu
Kunta
Tampere
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-05-04
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-03-31
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Åkerlundinkatu 11, 33100, Tampere

Puhelin: +358400589010Lähdehavainto

Verkkosivu: https://ralkon.fiLähdehavainto

Linkedin-profiili: https://fi.linkedin.com/company/ralkon-oyLähde: yrityksen verkkosivu

Henkilöt ja päätöksentekijät

Piironen Jari PetriToimitusjohtaja

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Piironen Jarkko TapaniVarsinainen jäsen

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Antti Vileniusprojektipäällikkö

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Tiina Väisänenmyynti-insinööri

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Suorat yhteystiedot saatavilla kirjautuneilleOsa henkilötason yhteystiedoista näytetään vain rekisteröityneille käyttäjille. Tiedot perustuvat julkisiin lähteisiin, kuten yrityksen omiin verkkosivuihin.Kirjaudu nähdäksesi päätöksentekijöiden yhteystiedot

Tietoa yrityksestä Ralkon Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Ralkon Oy:n sijaintipaikkakunta on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-05-04. Toimiala on muu rakennustekninen palvelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,024,950 ja liikevoitto €55,414. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,024,950 sekä tilikauden tulokseksi €40,326. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +7.1%, liikevoittoprosentti +5.4% ja omavaraisuusaste +36.6%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimialana on rakentamisen määrälaskentapalvelut, kustannusarviot, konsultointi sekä kaikki muu laillinen liiketoiminta.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys7.1%
Liikevoittoprosentti5.4%
Omavaraisuusaste36.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€132,824Edellinen: €37,176
Inventory€0Edellinen: €13,000
Rahat ja pankkisaamiset€238,411Edellinen: €294,841
Edellisten tilikausien voitto/tappio€57,996Edellinen: €138,685
Oma pääoma€98,322Edellinen: €280,396
Velat€170,047Edellinen: €158,605
Vaihtuvat vastaavat€268,369Edellinen: €439,001
Current liabilities€170,047Edellinen: €158,605
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€957,106
2024-08-31
€1,024,950
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€172,776
2024-08-31
€55,414
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€141,711
2024-08-31
€40,326
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€439,001
2024-08-31
€268,369
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
46/100 · Laskussa
36.6 %2024-08-31: 63.9 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
47/100 · Laskussa
1.40x2024-08-31: 1.94x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
62/100 · Laskussa
4.8 %2024-08-31: 17.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-08-312025-12-31
Omavaraisuusaste63.9 %36.6 %
Maksuvalmius1.94x1.40x
Liikevoitto-%17.4 %4.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3129115-4
ALV-tunnusFI31291154
EU-tunnusFIFPRO.3129115-4
KuntaTampere
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-04-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-04-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2020-05-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-05-04Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2020-10-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Suoria yhteystietoja saatavilla kirjautuneille käyttäjille.

Piironen Jari PetriToimitusjohtajaLähteitä: 6 · Luottamus: 78%
Piironen Jari PetriPuheenjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Piironen Jarkko TapaniVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Piironen Tiina MaaritVarajäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväRalkon Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-09-15
Mallin pistemäärä70/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
398 verrokkia
Omavaraisuus40%
Heikompi kuin 60 % verrokeista
Kannattavuus47%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius99%
Parempi kuin 99 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika80 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika82 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
3 arviota
A3
2026-09-1570/100 · v0.14
A3 → A3
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1470/100 · v0.12
A3 → A3
A3
2026-08-3170/100 · v0.11
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-15
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
62/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
68/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-28

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Ralkon Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.