Yritysprofiili

Reltec Oy

Reltec Oy:n kotipaikka on Lieto. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1990-12-12. Toimiala on muualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,330,997 ja liikevoitto -€26,915.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0825106-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0825106-6
Toimiala
Muualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus
Kunta
Lieto
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1990-12-12
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1990-12-07
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Tuulissuontie 22, 21420, Lieto

Tietoa yrityksestä Reltec Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Reltec Oy:n sijaintipaikkakunta on Lieto. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1990-12-12. Toimiala on muualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,330,997 ja liikevoitto -€26,915. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,330,997 sekä tilikauden tulokseksi -€28,497. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -14.7%, liikevoittoprosentti -2.0% ja omavaraisuusaste +94.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-14.7%
Liikevoittoprosentti-2.0%
Omavaraisuusaste94.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€350Edellinen: €0
Inventory€152,829Edellinen: €150,134
Rahat ja pankkisaamiset€239,354Edellinen: €324,916
Edellisten tilikausien voitto/tappio€1,409,215Edellinen: €1,361,381
Oma pääoma€1,383,241Edellinen: €1,491,038
Velat€81,479Edellinen: €90,907
Vaihtuvat vastaavat€534,094Edellinen: €674,621
Current liabilities€81,479Edellinen: €90,907
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,559,588
2024-12-31
€1,330,997
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€161,544
2024-12-31
-€26,915
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€127,134
2024-12-31
-€28,497
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€1,581,946
2024-12-31
€1,464,720
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
94.4 %2024-12-31: 94.3 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
4.81x2024-12-31: 5.23x
Liikevoitto-%Heikko
45/100 · Laskussa
-2.0 %2024-12-31: 10.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste94.3 %94.4 %
Maksuvalmius5.23x4.81x
Liikevoitto-%10.4 %-2.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0825106-6
ALV-tunnusFI08251066
EU-tunnusFIFPRO.0825106-6
KuntaLieto
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1990-12-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1990-12-12Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaReltec Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-09-19
Mallin pistemäärä69/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
638 verrokkia
Omavaraisuus85%
Parempi kuin 85 % verrokeista
Kannattavuus21%
Heikompi kuin 79 % verrokeista
Maksuvalmius87%
Parempi kuin 87 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu19%
Heikompi kuin 81 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika125 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika179 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-09-19 16.3769/100 · v0.14
B1 → B1 · +2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1467/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1467/100 · v0.13
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1361/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-19
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
48/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 35 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
87/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

23 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-05

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Reltec Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.