Yritysprofiili

Renmac Oy

Renmac Oy:n kotipaikka on Seinäjoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1999-01-19. Toimiala on muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €710,307 ja liikevoitto €403,239.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1509989-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1509989-1
Toimiala
Muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
Kunta
Seinäjoki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1999-01-19
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1999-01-11
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Mestarintie 5, 60100, Seinäjoki

Tietoa yrityksestä Renmac Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Renmac Oy:n sijaintipaikkakunta on Seinäjoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1999-01-19. Toimiala on muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €710,307 ja liikevoitto €403,239. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-04-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €710,307 sekä tilikauden tulokseksi €328,092. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -15.2%, liikevoittoprosentti +56.8% ja omavaraisuusaste +87.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-04-30

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-15.2%
Liikevoittoprosentti56.8%
Omavaraisuusaste87.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€55,721Edellinen: €88,775
Edellisten tilikausien voitto/tappio€1,958,472Edellinen: €1,782,623
Oma pääoma€2,294,974Edellinen: €2,137,882
Velat€320,936Edellinen: €439,131
Vaihtuvat vastaavat€180,881Edellinen: €252,793
Current liabilities€154,387Edellinen: €164,582
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€837,790
2025-04-30
€710,307
2026-04-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€435,114
2025-04-30
€403,239
2026-04-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€346,850
2025-04-30
€328,092
2026-04-30
Varat -kehitys2 kautta
€2,577,013
2025-04-30
€2,615,911
2026-04-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
87.7 %2025-04-30: 83.0 %
MaksuvalmiusHeikko
12/100 · Laskussa
0.36x2025-04-30: 0.54x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
56.8 %2025-04-30: 51.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-04-302026-04-30
Omavaraisuusaste83.0 %87.7 %
Maksuvalmius0.54x0.36x
Liikevoitto-%51.9 %56.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1509989-1
ALV-tunnusFI15099891
EU-tunnusFIFPRO.1509989-1
KuntaSeinäjoki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1999-01-08Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1999-01-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
1999-01-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1999-01-19Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2007-10-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväRenmac Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-09-18
Mallin pistemäärä79/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
215 verrokkia
Omavaraisuus83%
Parempi kuin 83 % verrokeista
Kannattavuus94%
Parempi kuin 94 % verrokeista
Maksuvalmius43%
Heikompi kuin 57 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu13%
Heikompi kuin 87 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika125 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika198 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-09-18 13.3179/100 · v0.14
A3 → A3 · +7 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-04-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1472/100 · v0.14
A3 → A3
A3
2026-09-1472/100 · v0.13
B1 → A3 · +8 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1364/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 27 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
77/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

15 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-14

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-04-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Renmac Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.