Yritysprofiili

Romak Oy

Romak Oy:n kotipaikka on Kirkkonummi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-11-29. Toimiala on ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €260,035 ja liikevoitto €86,992.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3249326-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3249326-8
Toimiala
Ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Kunta
Kirkkonummi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-11-29
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-11-18
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Pranglintie 8 F, 02480, Kirkkonummi

Puhelin: +358405012812Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://zima.fiLähde: rekisteritieto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Yousefzadeh FarzadToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Romak Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Romak Oy:n sijaintipaikkakunta on Kirkkonummi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-11-29. Toimiala on ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €260,035 ja liikevoitto €86,992. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €260,035 sekä tilikauden tulokseksi €76,521. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +151.8%, liikevoittoprosentti +33.5% ja omavaraisuusaste +88.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet1
PRH jäsennetty1
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys151.8%
Liikevoittoprosentti33.5%
Omavaraisuusaste88.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€151,293Edellinen: €88,707
Edellisten tilikausien voitto/tappio€72,137Edellinen: €61,925
Oma pääoma€148,658Edellinen: €83,880
Velat€19,809Edellinen: €15,731
Vaihtuvat vastaavat€168,467Edellinen: €99,611
Current liabilities€19,809Edellinen: €15,731
Liikevaihto -kehitys4 kautta
€92,418
2022-12-31
€134,735
2023-12-31
€103,256
2024-12-31
€260,035
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys4 kautta
€41,193
2022-12-31
€41,901
2023-12-31
€27,423
2024-12-31
€86,992
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys4 kautta
€32,926
2022-12-31
€34,384
2023-12-31
€21,955
2024-12-31
€76,521
2025-12-31
Varat -kehitys4 kautta
€58,994
2022-12-31
€90,311
2023-12-31
€99,611
2024-12-31
€168,467
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
88.2 %2024-12-31: 84.2 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
7.64x2024-12-31: 5.64x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
33.5 %2024-12-31: 26.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste55.8 %74.5 %84.2 %88.2 %
Maksuvalmius---7.64x
Liikevoitto-%44.6 %31.1 %26.6 %33.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3249326-8
ALV-tunnusFI32493268
EU-tunnusFIFPRO.3249326-8
KuntaKirkkonummi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-11-18Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-11-29Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-11-29Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2024-07-30Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Yousefzadeh FarzadToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Abounezhadrostami ArefehVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväRomak Oy
Luokitus nousiA3 → A2 · uusi analyysi 2026-10-15
Mallin pistemäärä80/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusEi riittävästi historiaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
76 verrokkia
Omavaraisuus67%
Parempi kuin 67 % verrokeista
Kannattavuus71%
Parempi kuin 71 % verrokeista
Maksuvalmius93%
Parempi kuin 93 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu93%
Parempi kuin 93 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiRajallinen näyttöPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
1 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika125 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika125 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-10-15 14.1580/100 · v0.14
A3 → A2 · +10 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1570/100 · v0.14
A3 → A3
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
A3
2026-09-1470/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-15
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
49/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
46/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

5 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-08-01

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

1 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Romak Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.