Yritysprofiili

Rootdec Oy

Rootdec Oy:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-04-21. Toimiala on muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €10,000 ja liikevoitto -€111,241.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2826625-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2826625-7
Toimiala
Muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2017-04-21
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2017-04-05
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Keskuskatu 5 B, 00100, Helsinki

Postiosoite: Aleksanterinkatu 17, 00100, Helsinki

Tietoa yrityksestä Rootdec Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Rootdec Oy:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-04-21. Toimiala on muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €10,000 ja liikevoitto -€111,241. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €10,000 sekä tilikauden tulokseksi -€111,480. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +0.0%, liikevoittoprosentti -1112.4% ja omavaraisuusaste +98.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys0.0%
Liikevoittoprosentti-1112.4%
Omavaraisuusaste98.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €871
Rahat ja pankkisaamiset€20,020Edellinen: €18,025
Edellisten tilikausien voitto/tappio€24,011Edellinen: €20,996
Oma pääoma€7,117,077Edellinen: €7,228,557
Velat€142,747Edellinen: €2,247
Vaihtuvat vastaavat€48,359Edellinen: €19,339
Current liabilities€142,747Edellinen: €2,247
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€10,000
2023-12-31
€10,000
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€3,668
2023-12-31
-€111,241
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€3,015
2023-12-31
-€111,480
2024-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€7,230,804
2023-12-31
€7,259,823
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
98.0 %2023-12-31: 100.0 %
MaksuvalmiusHeikko
5/100 · Laskussa
0.14x2023-12-31: 8.02x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-1112.4 %2023-12-31: 33.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste100.0 %98.0 %
Maksuvalmius8.02x0.14x
Liikevoitto-%33.7 %-1112.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2826625-7
ALV-tunnusFI28266257
EU-tunnusFIFPRO.2826625-7
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2017-04-21Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2017-04-28Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2017-05-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-01-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaRootdec Oy
Luokitus laskiA3 → B1 · uusi analyysi 2026-09-19
Mallin pistemäärä66/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
85 verrokkia
Omavaraisuus88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Kannattavuus0%
Heikompi kuin 100 % verrokeista
Maksuvalmius47%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu56%
Parempi kuin 56 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika226 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika233 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-09-19 07.2866/100 · v0.14
A3 → B1 · -7 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1473/100 · v0.14
A3 → A3
A3
2026-09-1473/100 · v0.13
B1 → A3 · +10 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1363/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-19
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
89/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 9 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
68/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
19.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

11 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-08-14

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Rootdec Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.