Yritysprofiili

ROVAEW OY

ROVAEW OY:n kotipaikka on Hämeenlinna. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-06-23. Toimiala on rakennuspuusepän asennustyöt. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €126,976 ja liikevoitto €1,494.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3219641-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3219641-5
Toimiala
Rakennuspuusepän asennustyöt
Kunta
Hämeenlinna
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-06-23
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-06-22
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Markanlantintie 1, 13500, Hämeenlinna

Tietoa yrityksestä ROVAEW OY

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

ROVAEW OY:n sijaintipaikkakunta on Hämeenlinna. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-06-23. Toimiala on rakennuspuusepän asennustyöt. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €126,976 ja liikevoitto €1,494. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €126,976 sekä tilikauden tulokseksi €1,217. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -3.2%, liikevoittoprosentti +1.2% ja omavaraisuusaste +86.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-3.2%
Liikevoittoprosentti1.2%
Omavaraisuusaste86.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€33,786Edellinen: €34,770
Edellisten tilikausien voitto/tappio€33,504Edellinen: €28,516
Oma pääoma€34,721Edellinen: €36,404
Velat€5,531Edellinen: €5,308
Vaihtuvat vastaavat€40,252Edellinen: €41,712
Current liabilities€5,531Edellinen: €5,308
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€131,186
2024-12-31
€126,976
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€9,908
2024-12-31
€1,494
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€7,889
2024-12-31
€1,217
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€41,712
2024-12-31
€40,252
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
86.3 %2024-12-31: 87.3 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
6.11x2024-12-31: 6.55x
Liikevoitto-%Välttävä
53/100 · Laskussa
1.2 %2024-12-31: 7.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste87.3 %86.3 %
Maksuvalmius6.55x6.11x
Liikevoitto-%7.5 %1.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3219641-5
ALV-tunnusFI32196415
EU-tunnusFIFPRO.3219641-5
KuntaHämeenlinna
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-06-23Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2021-06-24Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-07-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2021-07-28Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-07-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväROVAEW OY
Luokitus nousiB2 → A3 · uusi analyysi 2026-10-02
Mallin pistemäärä70/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
110 verrokkia
Omavaraisuus87%
Parempi kuin 87 % verrokeista
Kannattavuus31%
Heikompi kuin 69 % verrokeista
Maksuvalmius94%
Parempi kuin 94 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu23%
Heikompi kuin 77 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika43 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika45 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-10-02 07.1570/100 · v0.14
B2 → A3 · +15 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1555/100 · v0.14
B2 → B2
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1455/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-02
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
45/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
55/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
2.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

7 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-12

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

ROVAEW OY -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.