Yritysprofiili

S. Heinonen Ab

S. Heinonen Ab:n kotipaikka on Sulva. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1985-12-12. Toimiala on turkiseläinten kasvatus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €26,862 ja liikevoitto -€9,618.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0638115-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0638115-8
Toimiala
Turkiseläinten kasvatus
Kunta
Sulva
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1985-12-12
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1986-12-05
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: VÄSTERSOLFVÄGEN 118, 65450, Sulva

Tietoa yrityksestä S. Heinonen Ab

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

S. Heinonen Ab:n sijaintipaikkakunta on Sulva. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1985-12-12. Toimiala on turkiseläinten kasvatus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €26,862 ja liikevoitto -€9,618. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €26,862 sekä tilikauden tulokseksi -€9,657. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +34.4%, liikevoittoprosentti -35.8% ja omavaraisuusaste +0.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys34.4%
Liikevoittoprosentti-35.8%
Omavaraisuusaste0.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €4,354
Inventory€21,831Edellinen: €29,669
Rahat ja pankkisaamiset€783Edellinen: €1,498
Edellisten tilikausien voitto/tappio€1,652Edellinen: €6,373
Oma pääoma€405Edellinen: €7,022
Velat€42,823Edellinen: €45,121
Vaihtuvat vastaavat€25,417Edellinen: €32,281
Current liabilities€42,823Edellinen: €45,121
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€24,097
2023-12-31
€19,989
2024-12-31
€26,862
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
-€19,055
2023-12-31
-€7,760
2024-12-31
-€9,618
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
-€19,060
2023-12-31
-€7,760
2024-12-31
-€9,657
2025-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€58,633
2023-12-31
€52,144
2024-12-31
€43,228
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
1/100 · Laskussa
0.9 %2024-12-31: 13.5 %
MaksuvalmiusVälttävä
18/100 · Laskussa
0.53x2024-12-31: 0.69x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-35.8 %2024-12-31: -31.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste26.2 %13.5 %0.9 %
Maksuvalmius0.80x0.69x0.53x
Liikevoitto-%-76.7 %-31.9 %-35.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0638115-8
ALV-tunnusFI06381158
EU-tunnusFIFPRO.0638115-8
KuntaSulva
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1985-12-12Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1986-12-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1995-01-01Alkutuottajana ja/tai kuvataiteilijana arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaS. Heinonen Ab
Luokitus laskiA3 → B3 · uusi analyysi 2026-09-16
Mallin pistemäärä48/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
394 verrokkia
Omavaraisuus17%
Heikompi kuin 83 % verrokeista
Kannattavuus20%
Heikompi kuin 80 % verrokeista
Maksuvalmius84%
Parempi kuin 84 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu85%
Parempi kuin 85 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika108 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika105 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B3
2026-09-16 15.4348/100 · v0.14
A3 → B3 · -28 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1476/100 · v0.14
A3 → A3
A3
2026-09-1476/100 · v0.13
B1 → A3 · +10 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1366/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-16
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
85/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 40 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
84/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
16.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

24 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-18

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

S. Heinonen Ab -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.