Yritysprofiili

Säävälät Oy

Säävälät Oy:n kotipaikka on Martinniemi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1993-06-09. Toimiala on rakennuspaikan valmistelutyöt. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €6,437,277 ja liikevoitto €100,268.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0948097-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0948097-9
Toimiala
Rakennuspaikan valmistelutyöt
Kunta
Martinniemi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1993-06-09
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1993-11-24
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: LAITAKARINTIE 22, 90850, Martinniemi

Tietoa yrityksestä Säävälät Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Säävälät Oy:n sijaintipaikkakunta on Martinniemi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1993-06-09. Toimiala on rakennuspaikan valmistelutyöt. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €6,437,277 ja liikevoitto €100,268. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €6,437,277 sekä tilikauden tulokseksi €9,319. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +15.2%, liikevoittoprosentti +1.6% ja omavaraisuusaste +57.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys15.2%
Liikevoittoprosentti1.6%
Omavaraisuusaste57.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€16,530Edellinen: €5,827
Inventory€292,573Edellinen: €430,513
Rahat ja pankkisaamiset€80,555Edellinen: €47,692
Edellisten tilikausien voitto/tappio€864,866Edellinen: €594,307
Oma pääoma€1,026,876Edellinen: €1,134,282
Velat€770,067Edellinen: €1,100,429
Vaihtuvat vastaavat€634,637Edellinen: €1,018,296
Current liabilities€641,803Edellinen: €945,285
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€5,587,514
2024-12-31
€6,437,277
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€565,824
2024-12-31
€100,268
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€387,284
2024-12-31
€9,319
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€2,234,712
2024-12-31
€1,796,943
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
71/100 · Nousussa
57.1 %2024-12-31: 50.8 %
MaksuvalmiusVälttävä
19/100 · Nousussa
0.58x2024-12-31: 0.51x
Liikevoitto-%Välttävä
54/100 · Laskussa
1.6 %2024-12-31: 10.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste50.8 %57.1 %
Maksuvalmius0.51x0.58x
Liikevoitto-%10.1 %1.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0948097-9
ALV-tunnusFI09480979
EU-tunnusFIFPRO.0948097-9
KuntaMartinniemi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1993-06-09Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1993-11-24Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1999-02-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2001-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2003-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväSäävälät Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-09-22
Mallin pistemäärä70/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
125 verrokkia
Omavaraisuus54%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus49%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius61%
Parempi kuin 61 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika98 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika94 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-22 05.2070/100 · v0.14
B1 → A3 · +4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1466/100 · v0.14
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1360/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-22
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 33 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
87/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
22.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

23 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-10-13

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Säävälät Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.