Yritysprofiili

Salmi Forest Oy

Salmi Forest Oy:n kotipaikka on Iisalmi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-05-12. Toimiala on logistiikkapalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €9,418,612 ja liikevoitto €158,140.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2760600-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2760600-2
Toimiala
Logistiikkapalvelut
Kunta
Iisalmi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2016-05-12
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2016-05-02
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Tattikuja 3, 74130, Iisalmi

Puhelin: +358400573229Lähdehavainto

Verkkosivu: https://salmiforest.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Kaarakainen Jari JohannesPuheenjohtaja
Pesonen Ismo KalervoVarsinainen jäsen
Tuovinen Timo JuhaniVarsinainen jäsen

Tietoa yrityksestä Salmi Forest Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Salmi Forest Oy:n sijaintipaikkakunta on Iisalmi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-05-12. Toimiala on logistiikkapalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €9,418,612 ja liikevoitto €158,140. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €9,418,612 sekä tilikauden tulokseksi €85,332. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +0.6%, liikevoittoprosentti +1.7% ja omavaraisuusaste +52.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys0.6%
Liikevoittoprosentti1.7%
Omavaraisuusaste52.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€276,001Edellinen: €189,758
Edellisten tilikausien voitto/tappio€226,249Edellinen: €163,503
Tulos ennen veroja€106,764Edellinen: €78,637
Oma pääoma€316,581Edellinen: €231,249
Velat€283,354Edellinen: €318,926
Vaihtuvat vastaavat€599,935Edellinen: €550,174
Current liabilities€283,354Edellinen: €318,926
Henkilöstö12Edellinen: 0
Liikevaihto -kehitys4 kautta
€6,788,515
2022-12-31
€8,885,735
2023-12-31
€9,362,509
2024-12-31
€9,418,612
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys4 kautta
€89,152
2022-12-31
€117,260
2023-12-31
€137,585
2024-12-31
€158,140
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys4 kautta
€63,385
2022-12-31
€63,385
2023-12-31
€62,746
2024-12-31
€85,332
2025-12-31
Varat -kehitys4 kautta
€485,424
2022-12-31
€651,217
2023-12-31
€550,174
2024-12-31
€599,935
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
66/100 · Nousussa
52.8 %2024-12-31: 42.0 %
MaksuvalmiusVälttävä
32/100 · Nousussa
0.97x2024-12-31: 0.59x
Liikevoitto-%Välttävä
54/100 · Nousussa
1.7 %2024-12-31: 1.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste34.6 %34.4 %42.0 %52.8 %
Maksuvalmius--0.59x0.97x
Liikevoitto-%1.3 %1.3 %1.5 %1.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2760600-2
ALV-tunnusFI27606002
EU-tunnusFIFPRO.2760600-2
KuntaIisalmi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2016-05-12Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2016-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2016-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2016-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Kaarakainen Jari JohannesPuheenjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Pesonen Ismo KalervoVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Tuovinen Timo JuhaniVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Riekkinen Katja AnnikaProkuristiLähteitä: 1 · Luottamus: 78%
Joonas KokkonenPäävastuullinen tilintarkastajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaSalmi Forest Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-01
Mallin pistemäärä66/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
929 verrokkia
Omavaraisuus47%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus49%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius62%
Parempi kuin 62 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu69%
Parempi kuin 69 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika258 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika183 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-10-01 20.5666/100 · v0.14
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1560/100 · v0.14
B2 → B1 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1457/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-01
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 10 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
71/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
31.12.2025 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2025-12-31.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

15 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-04-17

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Salmi Forest Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.