Yritysprofiili

SaloCo Oy

SaloCo Oy:n kotipaikka on Pirkkala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-05-29. Toimiala on muu moottoriajoneuvojen osien ja varusteiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €20,790 ja liikevoitto -€2,939.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2916869-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2916869-1
Toimiala
Muu moottoriajoneuvojen osien ja varusteiden vähittäiskauppa
Kunta
Pirkkala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2018-05-29
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2018-05-23
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Hiukantie 12, 33980, Pirkkala

Puhelin: +358400764865Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Salo Tapio KalervoVarsinainen jäsen
Salo Katja MariaVarajäsen

Tietoa yrityksestä SaloCo Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

SaloCo Oy:n sijaintipaikkakunta on Pirkkala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-05-29. Toimiala on muu moottoriajoneuvojen osien ja varusteiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €20,790 ja liikevoitto -€2,939. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €20,790 sekä tilikauden tulokseksi -€2,966. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -36.2%, liikevoittoprosentti -14.1% ja omavaraisuusaste +93.9%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

Handibelt

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-06-30

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-36.2%
Liikevoittoprosentti-14.1%
Omavaraisuusaste93.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€5,633Edellinen: €12,913
Edellisten tilikausien voitto/tappio€8,005Edellinen: €8,316
Oma pääoma€7,539Edellinen: €11,465
Velat€492Edellinen: €2,170
Vaihtuvat vastaavat€5,999Edellinen: €13,635
Current liabilities€492Edellinen: €2,170
Liikevaihto -kehitys6 kautta
€58,959
2021-06-30
€15,650
2022-06-30
€55,295
2023-06-30
€32,397
2024-06-30
€32,600
2025-06-30
€20,790
2026-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€4,939
2021-06-30
-€2,032
2022-06-30
€383
2024-06-30
€776
2025-06-30
-€2,939
2026-06-30
Tilikauden tulos -kehitys6 kautta
€3,951
2021-06-30
-€2,035
2022-06-30
€4,205
2023-06-30
€4,205
2024-06-30
€649
2025-06-30
-€2,966
2026-06-30
Varat -kehitys6 kautta
€18,220
2021-06-30
€10,103
2022-06-30
€18,370
2023-06-30
€16,005
2024-06-30
€13,635
2025-06-30
€8,031
2026-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
93.9 %2025-06-30: 84.1 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
11.44x2025-06-30: 5.95x
Liikevoitto-%Heikko
15/100 · Laskussa
-14.1 %2025-06-30: 2.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-06-302022-06-302023-06-302024-06-302025-06-302026-06-30
Omavaraisuusaste70.8 %100.5 %72.2 %74.5 %84.1 %93.9 %
Maksuvalmius----5.95x11.44x
Liikevoitto-%7.9 %-12.8 %-1.2 %2.4 %-14.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2916869-1
ALV-tunnusFI29168691
EU-tunnusFIFPRO.2916869-1
KuntaPirkkala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2018-05-29Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2018-05-29Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2018-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2018-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Salo Tapio KalervoVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Salo Katja MariaVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaSaloCo Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-15
Mallin pistemäärä60/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
33 verrokkia
Omavaraisuus76%
Parempi kuin 76 % verrokeista
Kannattavuus36%
Heikompi kuin 64 % verrokeista
Maksuvalmius88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu27%
Heikompi kuin 73 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika59 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika88 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-10-15 14.3560/100 · v0.14
B1 → B1 · -9 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-06-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1569/100 · v0.14
B1 → B1
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1469/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-15
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
57/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 8 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
63/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

9 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-04

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

SaloCo Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.