Yritysprofiili

SaMiSa Oy

SaMiSa Oy:n kotipaikka on Seinäjoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1974-08-30. Toimiala on metsänhoito. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-07-31 liikevaihto oli €34,976 ja liikevoitto €18,822.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0180397-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0180397-2
Toimiala
Metsänhoito
Kunta
Seinäjoki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1974-08-30
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1988-07-28
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Metsurinlenkki 38, 60200, Seinäjoki

Puhelin: +35864770999Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Niemelä Sirpa SusannaToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä SaMiSa Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

SaMiSa Oy:n sijaintipaikkakunta on Seinäjoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1974-08-30. Toimiala on metsänhoito. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-07-31 liikevaihto oli €34,976 ja liikevoitto €18,822. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-07-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €34,976 sekä tilikauden tulokseksi €14,733. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +4408.8%, liikevoittoprosentti +54.3% ja omavaraisuusaste +58.0%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimialana on harjoittaa rakennus- ja maansiirtoalan urakointitoimintaa, sekä vesistöjen muutos, kunnostus ja ruoppaustoimintaa. Maa- ja vesialueiden sekä kiinteistöjen, osakehuoneistojen ja liiketilojen omistusta, ostoa, myyntiä ja vuokrausta. Yhtiö voi ostaa, hallita ja myydä osakkeita ja arvopapereita. Kaivos, kivi- ja moreeniaineisten kaivamista, murskausta ja myyntiä. Kiinteistöjen isännöitsijätoimintaa, jäte- ja puhtaanapitotoimintaa. Metsätilojen omistusta, ostoa, myyntiä ja kaikenlaista puuraaka-aineiden jalostusta ja kauppaa. Yhtiö voi myös harjoittaa kaikenlaisten elektroniikan maahantuontia, vientiä, ostoa, myyntiä, suunnitteluohjelmistopalvelujen tuottamista, myyntiä ja vuokrausta samoin yhtiö voi harjoittaa kullan, korujen, jalokivien, kellojen, taide-esineiden, taidemaalausten, kosmetiikan, tekstiilien maahantuontia, vientiä, vähittäis- ja tukkukauppa. Yhtiö voi harjoitta hotelli- ja ravitsemusalan toimintaa, alkoholituotteiden ja muiden nautintoaineiden valmistusta, maahantuontia, vientiä, tukku- ja vähittäiskauppaa sekä anniskelua. Vapaa-ajan-, virkistys- ja matkailualan toimintaa sekä näiden alojen tuotteiden ja tarvikkeiden tuontia, valmistusta, tukku- ja vähittäiskauppa, eri alojen konsultointi ja franchingtoimintaa. Yhtiö voi myös harjoitta kotimaisen ja ulkomaisen työvoiman välittämistä sekä muunlaista ohjelmisto ja henkilöstö välitystä sekä markkinointia. Yhtiö voi toimia sijoitus-, kehitys- ja rahoitusyhtiönä sekä konserniyhtiönä ja huolehtia kokonaan tai osittain omistamiensa, vuokraamiensa samoin kuin muiden yhtiöiden liiketoiminnan organisoimisesta, rahoituksesta, tekijänoikeuksista ja muista immateriaalioikeuksista. Yhtiö voi harjoittaa autoalan tarvikkeiden, poltto- ja voiteluaineiden sekä alaan liittyvien muiden tavaroiden tukku- ja vähittäiskauppaa, moottoriajoneuvojen, maansiirtokoneiden tuonti-, vienti-, tukku- ja vähittäiskauppaa sekä edellä mainittujen alojen agentuuritoimintaa ja vuokrausta. Yhtiö harjoittaa kaikkien edellä mainittujen alojen kuljetus-, pakkaus- ja varastotoimintaa, lisäksi yhtiö voi harjoittaa energiantuottamiseen ja välittämiseen tarvittavaa teknologiaa ja laitteita sekä käydä niillä kauppaa. Yhtiö voi myös harjoittaa kaikkea muutakin laillista liiketoimintaa.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2025-07-31

Tuodut kaudet0
PRH jäsennetty0
Profiilin lähdeRikastettu lähdehavainto
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys4408.8%
Liikevoittoprosentti54.3%
Omavaraisuusaste58.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Henkilöstö1Edellinen: 1
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€3,102
2021-07-31
€3,102
2022-07-31
€3,559
2023-07-31
€775
2024-07-31
€34,976
2025-07-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
-€14
2021-07-31
€122
2022-07-31
€97
2023-07-31
-€4,149
2024-07-31
€18,822
2025-07-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€954
2021-07-31
€122
2022-07-31
€2,526
2023-07-31
-€233
2024-07-31
€14,733
2025-07-31
Varat -kehitys5 kautta
€150,647
2021-07-31
€150,769
2022-07-31
€163,295
2023-07-31
€187,062
2024-07-31
€206,633
2025-07-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Rikastettu lähdehavainto.

OmavaraisuusasteHyvä
73/100 · Nousussa
58.0 %2024-07-31: 56.1 %
MaksuvalmiusHeikko
12/100 · Nousussa
0.35x2024-07-31: 0.13x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
54.3 %2024-07-31: -400.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-07-312022-07-312023-07-312024-07-312025-07-31
Omavaraisuusaste61.6 %61.6 %64.5 %56.1 %58.0 %
Maksuvalmius0.88x0.88x1.10x0.13x0.35x
Liikevoitto-%0.0 %0.0 %25.0 %-400.0 %54.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0180397-2
ALV-tunnusFI01803972
EU-tunnusFIFPRO.0180397-2
KuntaSeinäjoki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1974-08-30Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1988-07-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2024-11-29Alkutuottajana ja/tai kuvataiteilijana arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Niemelä Sirpa SusannaToimitusjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Niemelä Sirpa SusannaVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Niemelä Harry MatiasVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväSaMiSa Oy
Mallin pistemäärä78/100
Luottamus arvioonKeskitaso
Näytön laatuRekisteri- ja tilastopohjainen näyttöRekisteri- ja tilastopohjainen
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Pitkä rekisterihistoria
  • Toimialan matalampi häiriöriski
Huomioitavat riskitekijät
  • Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-27
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Rekisteri- ja tilastopohjainen

Luokitus perustuu rekisteri-, toimiala- ja alueellisiin tietoihin, koska Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
100/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
97/100

Yrityksellä on noin 52 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
72/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
27.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

15 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-01-24

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-24.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

SaMiSa Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.