Yritysprofiili

Santia Oy

Santia Oy:n kotipaikka on Lahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2006-11-01. Toimiala on muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €218,946 ja liikevoitto €33,121.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2069555-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2069555-9
Toimiala
Muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
Kunta
Lahti
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2006-11-01
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2006-10-24
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Aleksanterinkatu 25, 15140, Lahti

Tietoa yrityksestä Santia Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Santia Oy:n sijaintipaikkakunta on Lahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2006-11-01. Toimiala on muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €218,946 ja liikevoitto €33,121. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €218,946 sekä tilikauden tulokseksi €726,940. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -2.4%, liikevoittoprosentti +15.1% ja omavaraisuusaste +99.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-2.4%
Liikevoittoprosentti15.1%
Omavaraisuusaste99.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€45,899Edellinen: €14,639
Edellisten tilikausien voitto/tappio€1,048,382Edellinen: €674,151
Oma pääoma€3,759,626Edellinen: €3,295,687
Velat€17,320Edellinen: €15,615
Vaihtuvat vastaavat€93,545Edellinen: €36,196
Current liabilities€11,560Edellinen: €9,855
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€224,353
2024-12-31
€218,946
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€172,323
2024-12-31
€33,121
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€637,231
2024-12-31
€726,940
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€3,311,302
2024-12-31
€3,776,946
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
99.5 %2024-12-31: 99.5 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
3.97x2024-12-31: 1.49x
Liikevoitto-%Hyvä
88/100 · Laskussa
15.1 %2024-12-31: 76.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste99.5 %99.5 %
Maksuvalmius1.49x3.97x
Liikevoitto-%76.8 %15.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2069555-9
ALV-tunnusFI20695559
EU-tunnusFIFPRO.2069555-9
KuntaLahti
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2006-11-01Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2006-11-01Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2006-11-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväSantia Oy
Luokitus nousiA3 → A2 · uusi analyysi 2026-09-26
Mallin pistemäärä87/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
88 verrokkia
Omavaraisuus91%
Parempi kuin 91 % verrokeista
Kannattavuus53%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu19%
Heikompi kuin 81 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika111 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika111 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-09-26 02.5087/100 · v0.14
A3 → A2 · +17 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1570/100 · v0.14
B1 → A3 · +7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1463/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-26
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 19 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
73/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
26.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

15 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-21

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Santia Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.