Yritysprofiili

Satumaja Oy

Satumaja Oy:n kotipaikka on Rymättylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-12-31. Toimiala on asuntojen ja asuinkiinteistöjen hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €9,657 ja liikevoitto €405,937.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3382970-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3382970-4
Toimiala
Asuntojen ja asuinkiinteistöjen hallinta
Kunta
Rymättylä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-12-31
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-08-11
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Leppäkarinkuja 26, 21140, Rymättylä

Tietoa yrityksestä Satumaja Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Satumaja Oy:n sijaintipaikkakunta on Rymättylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-12-31. Toimiala on asuntojen ja asuinkiinteistöjen hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €9,657 ja liikevoitto €405,937. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €9,657 sekä tilikauden tulokseksi €324,641. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +0.0%, liikevoittoprosentti +4203.5% ja omavaraisuusaste +94.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys0.0%
Liikevoittoprosentti4203.5%
Omavaraisuusaste94.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€429,787Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€497,444Edellinen: €10,536
Edellisten tilikausien voitto/tappio€1,024,433Edellinen: €1,022,938
Oma pääoma€1,349,074Edellinen: €1,434,433
Velat€82,060Edellinen: -€125
Vaihtuvat vastaavat€505,336Edellinen: €11,192
Current liabilities€82,060Edellinen: -€125
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€9,657
2024-12-31
€9,657
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€1,609
2024-12-31
€405,937
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€1,496
2024-12-31
€324,641
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€1,434,308
2024-12-31
€1,431,134
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
94.3 %2024-12-31: 100.0 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
6.06x2024-12-31: -83.97x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
92.4 %2024-12-31: -16.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste100.0 %94.3 %
Maksuvalmius-83.97x6.06x
Liikevoitto-%-16.7 %92.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3382970-4
ALV-tunnusFI33829704
EU-tunnusFIFPRO.3382970-4
KuntaRymättylä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-12-31Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2024-01-01Alkutuottajana ja/tai kuvataiteilijana arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2024-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2024-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2024-01-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2024-03-27Aiheeton rivi kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväSatumaja Oy
Luokitus nousiB2 → A2 · uusi analyysi 2026-09-24
Mallin pistemäärä80/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
268 verrokkia
Omavaraisuus81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Kannattavuus99%
Parempi kuin 99 % verrokeista
Maksuvalmius87%
Parempi kuin 87 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu55%
Parempi kuin 55 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika239 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika209 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-09-24 16.3480/100 · v0.14
B2 → A2 · +28 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1552/100 · v0.14
B2 → B2 · -3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1455/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-24
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusNuori
15/100

Yrityksellä on noin 2 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
41/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
24.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

6 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-08-09

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Satumaja Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.