Yritysprofiili

SAVON STUDIO OY

SAVON STUDIO OY:n kotipaikka on Lahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-12-19. Toimiala on kampaamo- ja parturipalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €751,808 ja liikevoitto €26,308.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2796488-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2796488-9
Toimiala
Kampaamo- ja parturipalvelut
Kunta
Lahti
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2016-12-19
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2016-11-23
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Askonkatu 13 F, 15100, Lahti

Verkkosivu: https://www.studiosavon.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä SAVON STUDIO OY

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

SAVON STUDIO OY:n sijaintipaikkakunta on Lahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-12-19. Toimiala on kampaamo- ja parturipalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €751,808 ja liikevoitto €26,308. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-01-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €751,808 sekä tilikauden tulokseksi €19,113. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +91.0%, liikevoittoprosentti +3.5% ja omavaraisuusaste +24.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-01-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys91.0%
Liikevoittoprosentti3.5%
Omavaraisuusaste24.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€300Edellinen: €0
Inventory€69,675Edellinen: €61,402
Rahat ja pankkisaamiset€66,779Edellinen: €14,069
Advances received€300Edellinen: €0
Edellisten tilikausien voitto/tappio€27,772Edellinen: €46,102
Oma pääoma€49,385Edellinen: €32,904
Velat€151,739Edellinen: €76,780
Vaihtuvat vastaavat€192,520Edellinen: €102,382
Current liabilities€78,596Edellinen: €55,420
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€393,542
2025-01-31
€751,808
2026-01-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€15,023
2025-01-31
€26,308
2026-01-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€15,699
2025-01-31
€19,113
2026-01-31
Varat -kehitys2 kautta
€109,684
2025-01-31
€201,124
2026-01-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
31/100 · Laskussa
24.6 %2025-01-31: 30.0 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
58/100 · Nousussa
1.74x2025-01-31: 1.36x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
59/100 · Nousussa
3.5 %2025-01-31: -3.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-01-312026-01-31
Omavaraisuusaste30.0 %24.6 %
Maksuvalmius1.36x1.74x
Liikevoitto-%-3.8 %3.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2796488-9
ALV-tunnusFI27964889
EU-tunnusFIFPRO.2796488-9
KuntaLahti
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2016-11-23Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2016-12-19Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2016-12-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2017-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2017-11-01Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväSAVON STUDIO OY
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-09-30
Mallin pistemäärä70/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
138 verrokkia
Omavaraisuus29%
Heikompi kuin 71 % verrokeista
Kannattavuus45%
Heikompi kuin 55 % verrokeista
Maksuvalmius79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu96%
Parempi kuin 96 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika77 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika160 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-30 09.3870/100 · v0.14
B1 → A3 · +1 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-01-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1569/100 · v0.14
B1 → B1 · +7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1462/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-30
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 9 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
79/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
30.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

22 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-18

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-01-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

SAVON STUDIO OY -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.