Yritysprofiili

Scatter Oy

Scatter Oy:n kotipaikka on Ylihärmä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-09-10. Toimiala on muu muualla luokittelematon uusien tavaroiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €233,866 ja liikevoitto €23,731.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3473438-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3473438-7
Toimiala
Muu muualla luokittelematon uusien tavaroiden vähittäiskauppa
Kunta
Ylihärmä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2024-09-10
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2024-09-04
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Järvenrinne 9, 62375, Ylihärmä

Tietoa yrityksestä Scatter Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Scatter Oy:n sijaintipaikkakunta on Ylihärmä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-09-10. Toimiala on muu muualla luokittelematon uusien tavaroiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €233,866 ja liikevoitto €23,731. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €233,866 sekä tilikauden tulokseksi €17,454. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +3703.5%, liikevoittoprosentti +10.1% ja omavaraisuusaste +58.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys3703.5%
Liikevoittoprosentti10.1%
Omavaraisuusaste58.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€200Edellinen: €0
Inventory€30,858Edellinen: €12,007
Rahat ja pankkisaamiset€2,166Edellinen: €318
Edellisten tilikausien voitto/tappio€902Edellinen: €0
Oma pääoma€27,508Edellinen: €10,055
Velat€19,823Edellinen: €9,382
Vaihtuvat vastaavat€45,450Edellinen: €16,928
Current liabilities€19,823Edellinen: €9,382
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€6,149
2024-12-31
€233,866
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€1,211
2024-12-31
€23,731
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€902
2024-12-31
€17,454
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€19,437
2024-12-31
€47,332
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
73/100 · Nousussa
58.1 %2024-12-31: 51.7 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
56/100 · Nousussa
1.67x2024-12-31: 1.31x
Liikevoitto-%Hyvä
75/100 · Laskussa
10.1 %2024-12-31: 19.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste51.7 %58.1 %
Maksuvalmius1.31x1.67x
Liikevoitto-%19.7 %10.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3473438-7
ALV-tunnusFI34734387
EU-tunnusFIFPRO.3473438-7
KuntaYlihärmä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2024-09-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2024-09-10Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2024-10-22Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväScatter Oy
Luokitus nousiC → A3 · uusi analyysi 2026-09-17
Mallin pistemäärä70/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
52 verrokkia
Omavaraisuus79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Kannattavuus88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Maksuvalmius85%
Parempi kuin 85 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu100%
Parempi kuin 100 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika164 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika138 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-09-17 19.3970/100 · v0.14
C → A3 · +32 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
C
2026-09-1438/100 · v0.14
C → C
C
2026-09-1438/100 · v0.13
B3 → C · -11 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B3
2026-09-1349/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
15/100

Yrityksellä on noin 2 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
31/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

3 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-04-22

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Scatter Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.