Yritysprofiili

Senja Group Oy

Senja Group Oy:n kotipaikka on Peltola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-05-08. Toimiala on muu erikoistumaton vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €169,408 ja liikevoitto €56,378.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3132691-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3132691-9
Toimiala
Muu erikoistumaton vähittäiskauppa
Kunta
Peltola
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-05-08
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-04-24
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Riipin Vanhatie 67, 64760, Peltola

Puhelin: +358405371101Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.woittola.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Voittola Sami PetriVarsinainen jäsen
Voittola Kaija HanneleVarajäsen

Tietoa yrityksestä Senja Group Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Senja Group Oy:n sijaintipaikkakunta on Peltola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-05-08. Toimiala on muu erikoistumaton vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €169,408 ja liikevoitto €56,378. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-04-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €169,408 sekä tilikauden tulokseksi €43,080. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +801.6%, liikevoittoprosentti +33.3% ja omavaraisuusaste +39.5%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

Nordic TestLabSkndi FashionWoittola Healthcare

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-04-30

Tuodut kaudet1
PRH jäsennetty1
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys801.6%
Liikevoittoprosentti33.3%
Omavaraisuusaste39.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€9,764Edellinen: €9,764
Rahat ja pankkisaamiset€3,210Edellinen: €3,012
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€9,204Edellinen: -€8,471
Oma pääoma€33,876Edellinen: €9,096
Velat€51,919Edellinen: €5,740
Vaihtuvat vastaavat€85,795Edellinen: €14,836
Current liabilities€51,919Edellinen: €5,740
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€1,213
2022-04-30
€353
2023-04-30
€52,815
2024-04-30
€18,789
2025-04-30
€169,408
2026-04-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
-€686
2022-04-30
-€805
2023-04-30
€2,595
2024-04-30
€1,586
2025-04-30
€56,378
2026-04-30
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
-€2,295
2022-04-30
-€74
2023-04-30
€1,085
2024-04-30
-€585
2025-04-30
€43,080
2026-04-30
Varat -kehitys5 kautta
€9,946
2022-04-30
€27,081
2023-04-30
€20,507
2024-04-30
€14,983
2025-04-30
€85,795
2026-04-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
49/100 · Laskussa
39.5 %2025-04-30: 61.7 %
MaksuvalmiusHeikko
8/100 · Laskussa
0.25x2025-04-30: 2.23x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
33.3 %2025-04-30: 8.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-04-302023-04-302024-04-302025-04-302026-04-30
Omavaraisuusaste81.6 %30.4 %47.9 %61.7 %39.5 %
Maksuvalmius----0.25x
Liikevoitto-%-56.5 %-227.6 %4.9 %8.4 %33.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3132691-9
ALV-tunnusFI31326919
EU-tunnusFIFPRO.3132691-9
KuntaPeltola
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-04-24Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-04-24Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2020-05-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-05-08Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Voittola Sami PetriVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Voittola Kaija HanneleVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaSenja Group Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-15
Mallin pistemäärä69/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusParanee · 3 peräkkäistä kautta
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusEi riittävästi historiaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
85 verrokkia
Omavaraisuus55%
Parempi kuin 55 % verrokeista
Kannattavuus98%
Parempi kuin 98 % verrokeista
Maksuvalmius45%
Heikompi kuin 55 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu99%
Parempi kuin 99 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiRajallinen näyttöPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
1 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika44 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika44 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-10-15 15.1369/100 · v0.14
B1 → B1 · +2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-04-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1567/100 · v0.14
B1 → B1
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1467/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-15
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
44/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
53/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

8 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-11

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

1 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-04-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Senja Group Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.