Yritysprofiili

Siilastupa Oy

Siilastupa Oy:n kotipaikka on Kilpisjärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2002-03-05. Toimiala on asuntojen ja asuinkiinteistöjen hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €31,000 ja liikevoitto -€6,550.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1749359-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1749359-3
Toimiala
Asuntojen ja asuinkiinteistöjen hallinta
Kunta
Kilpisjärvi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2002-03-05
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2002-02-19
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Käsivarrentie 14663, 99490, Kilpisjärvi

Postiosoite: Käsivarrentie, 99490, Kilpisjärvi

Tietoa yrityksestä Siilastupa Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Siilastupa Oy:n sijaintipaikkakunta on Kilpisjärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2002-03-05. Toimiala on asuntojen ja asuinkiinteistöjen hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €31,000 ja liikevoitto -€6,550. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €31,000 sekä tilikauden tulokseksi -€6,550. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +0.0%, liikevoittoprosentti -21.1% ja omavaraisuusaste +57.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys0.0%
Liikevoittoprosentti-21.1%
Omavaraisuusaste57.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €37,416
Rahat ja pankkisaamiset€24,993Edellinen: €654
Edellisten tilikausien voitto/tappio€239,501Edellinen: €184,264
Oma pääoma€240,951Edellinen: €247,501
Velat€181,197Edellinen: €140,137
Vaihtuvat vastaavat€48,301Edellinen: €4,983
Current liabilities€181,197Edellinen: €140,137
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€31,000
2024-12-31
€31,000
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€39,115
2024-12-31
-€6,550
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€55,237
2024-12-31
-€6,550
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€387,638
2024-12-31
€422,149
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
71/100 · Laskussa
57.1 %2024-12-31: 63.9 %
MaksuvalmiusHeikko
5/100 · Nousussa
0.14x2024-12-31: 0.00x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-21.1 %2024-12-31: 57.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste63.9 %57.1 %
Maksuvalmius0.00x0.14x
Liikevoitto-%57.2 %-21.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1749359-3
ALV-tunnusFI17493593
EU-tunnusFIFPRO.1749359-3
KuntaKilpisjärvi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2002-02-22Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2002-03-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2002-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2002-03-05Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2008-11-19Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaSiilastupa Oy
Luokitus laskiA3 → B1 · uusi analyysi 2026-09-19
Mallin pistemäärä61/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
78 verrokkia
Omavaraisuus59%
Parempi kuin 59 % verrokeista
Kannattavuus10%
Heikompi kuin 90 % verrokeista
Maksuvalmius56%
Parempi kuin 56 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu42%
Heikompi kuin 58 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika190 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika236 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-09-19 00.4161/100 · v0.14
A3 → B1 · -13 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1474/100 · v0.14
A3 → A3
A3
2026-09-1474/100 · v0.13
B1 → A3 · +10 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1364/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-19
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 24 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitErittäin vahva
91/100

Pitkä rekisterihistoria, tuoreet tilinpäätösasiakirjat ja voimassa olevat rekisterimerkinnät tukevat tätä signaalia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
19.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

20 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-08-10

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Siilastupa Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.