Yritysprofiili

Siina Oy

Siina Oy:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2003-09-30. Toimiala on luonnontieteen ja tekniikan tutkimus ja kehittäminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €296,211 ja liikevoitto €191,564.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1849512-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1849512-8
Toimiala
Luonnontieteen ja tekniikan tutkimus ja kehittäminen
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2003-09-30
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2003-09-04
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Willebrandintie 2, 00840, Helsinki

Tietoa yrityksestä Siina Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Siina Oy:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2003-09-30. Toimiala on luonnontieteen ja tekniikan tutkimus ja kehittäminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €296,211 ja liikevoitto €191,564. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €296,211 sekä tilikauden tulokseksi €184,288. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -7.3%, liikevoittoprosentti +64.7% ja omavaraisuusaste +95.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-7.3%
Liikevoittoprosentti64.7%
Omavaraisuusaste95.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€234,325Edellinen: €267,490
Edellisten tilikausien voitto/tappio€1,124,516Edellinen: €1,026,248
Oma pääoma€1,316,805Edellinen: €1,231,486
Velat€61,634Edellinen: €70,772
Vaihtuvat vastaavat€279,811Edellinen: €306,895
Current liabilities€61,634Edellinen: €70,772
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€315,160
2023-12-31
€319,686
2024-12-31
€296,211
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€212,918
2023-12-31
€209,944
2024-12-31
€191,564
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€188,489
2023-12-31
€197,238
2024-12-31
€184,288
2025-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€1,191,780
2023-12-31
€1,302,258
2024-12-31
€1,378,439
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
95.5 %2024-12-31: 94.6 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
3.80x2024-12-31: 3.78x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
64.7 %2024-12-31: 65.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste94.3 %94.6 %95.5 %
Maksuvalmius3.23x3.78x3.80x
Liikevoitto-%67.6 %65.7 %64.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1849512-8
EU-tunnusFIFPRO.1849512-8
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2003-09-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2003-09-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2003-09-30Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväSiina Oy
Luokitus nousiB1 → A2 · uusi analyysi 2026-09-29
Mallin pistemäärä83/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
190 verrokkia
Omavaraisuus83%
Parempi kuin 83 % verrokeista
Kannattavuus96%
Parempi kuin 96 % verrokeista
Maksuvalmius85%
Parempi kuin 85 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu23%
Heikompi kuin 77 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika72 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika92 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-09-29 06.2583/100 · v0.14
B1 → A2 · +16 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1567/100 · v0.14
B2 → B1 · +8 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1459/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-29
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
48/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 23 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
79/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
29.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

19 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-13

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Siina Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.