Yritysprofiili

Sintta Oy

Sintta Oy:n kotipaikka on Muhos. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-04-29. Toimiala on työvoiman vuokraus ja muu henkilöstön hankintapalvelutoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €56,302 ja liikevoitto €6,263.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3443150-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3443150-3
Toimiala
Työvoiman vuokraus ja muu henkilöstön hankintapalvelutoiminta
Kunta
Muhos
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2024-04-29
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2024-04-18
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Jussilantie 7 lh. 3, 91500, Muhos

Tietoa yrityksestä Sintta Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Sintta Oy:n sijaintipaikkakunta on Muhos. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-04-29. Toimiala on työvoiman vuokraus ja muu henkilöstön hankintapalvelutoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €56,302 ja liikevoitto €6,263. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-04-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €56,302 sekä tilikauden tulokseksi €5,318. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +22.7%, liikevoittoprosentti +11.1% ja omavaraisuusaste +18.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-04-30

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys22.7%
Liikevoittoprosentti11.1%
Omavaraisuusaste18.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€5,068Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€12,018Edellinen: €559
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€1,536Edellinen: €0
Oma pääoma€3,782Edellinen: -€1,536
Velat€16,938Edellinen: €2,916
Vaihtuvat vastaavat€20,719Edellinen: €1,380
Current liabilities€16,938Edellinen: €2,916
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€45,875
2025-04-30
€56,302
2026-04-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€1,524
2025-04-30
€6,263
2026-04-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€1,536
2025-04-30
€5,318
2026-04-30
Varat -kehitys2 kautta
€1,380
2025-04-30
€20,719
2026-04-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
23/100 · Nousussa
18.3 %2025-04-30: -111.3 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
34/100 · Nousussa
1.01x2025-04-30: 0.19x
Liikevoitto-%Hyvä
78/100 · Nousussa
11.1 %2025-04-30: -3.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-04-302026-04-30
Omavaraisuusaste-111.3 %18.3 %
Maksuvalmius0.19x1.01x
Liikevoitto-%-3.3 %11.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3443150-3
ALV-tunnusFI34431503
EU-tunnusFIFPRO.3443150-3
KuntaMuhos
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2024-04-18Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2024-04-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2024-04-29Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2024-04-29Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2024-05-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväSintta Oy
Luokitus nousiC → B2 · uusi analyysi 2026-09-18
Mallin pistemäärä54/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
333 verrokkia
Omavaraisuus32%
Heikompi kuin 68 % verrokeista
Kannattavuus65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Maksuvalmius64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika26 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika118 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Samanaikainen elpyminen 4 talouden osa-alueella
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Korkea taseen velkavipu
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B2
2026-09-18 23.0854/100 · v0.14
C → B2 · +22 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-04-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
C
2026-09-1432/100 · v0.14
C → C
C
2026-09-1432/100 · v0.13
B3 → C · -14 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B3
2026-09-1346/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
16/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusNuori
15/100

Yrityksellä on noin 2 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
43/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

6 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-14

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-04-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Sintta Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.