Yritysprofiili

Soilcon Oy

Soilcon Oy:n kotipaikka on Kauhava. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-07-14. Toimiala on muu rakennustekninen palvelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-11-30 liikevaihto oli €1,439,588 ja liikevoitto €384,666.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2344053-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2344053-5
Toimiala
Muu rakennustekninen palvelu
Kunta
Kauhava
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2010-07-14
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2010-06-23
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Lauttamuksentie 4 C 25, 62200, Kauhava

Verkkosivu: https://www.soilcon.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Soilcon Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Soilcon Oy:n sijaintipaikkakunta on Kauhava. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-07-14. Toimiala on muu rakennustekninen palvelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-11-30 liikevaihto oli €1,439,588 ja liikevoitto €384,666. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-11-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,439,588 sekä tilikauden tulokseksi €308,014. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +3.1%, liikevoittoprosentti +26.7% ja omavaraisuusaste +73.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-11-30

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys3.1%
Liikevoittoprosentti26.7%
Omavaraisuusaste73.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €2,156
Rahat ja pankkisaamiset€233,899Edellinen: €224,827
Edellisten tilikausien voitto/tappio€388,076Edellinen: €324,664
Oma pääoma€704,091Edellinen: €696,076
Velat€260,412Edellinen: €360,541
Vaihtuvat vastaavat€557,174Edellinen: €623,863
Current liabilities€239,885Edellinen: €327,076
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,396,537
2024-11-30
€1,439,588
2025-11-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€476,263
2024-11-30
€384,666
2025-11-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€363,413
2024-11-30
€308,014
2025-11-30
Varat -kehitys2 kautta
€1,056,617
2024-11-30
€964,503
2025-11-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
91/100 · Nousussa
73.0 %2024-11-30: 65.9 %
MaksuvalmiusVälttävä
33/100 · Nousussa
0.98x2024-11-30: 0.69x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
26.7 %2024-11-30: 34.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-11-302025-11-30
Omavaraisuusaste65.9 %73.0 %
Maksuvalmius0.69x0.98x
Liikevoitto-%34.0 %26.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2344053-5
ALV-tunnusFI23440535
EU-tunnusFIFPRO.2344053-5
KuntaKauhava
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2010-06-30Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2010-07-14Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2010-08-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2010-08-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2010-08-30Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväSoilcon Oy
Luokitus nousiB1 → A2 · uusi analyysi 2026-09-26
Mallin pistemäärä83/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
687 verrokkia
Omavaraisuus68%
Parempi kuin 68 % verrokeista
Kannattavuus86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Maksuvalmius65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu71%
Parempi kuin 71 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika68 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika68 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-09-26 15.4783/100 · v0.14
B1 → A2 · +14 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-11-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1569/100 · v0.14
B1 → B1 · +7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1462/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-26
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
62/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 16 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
85/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
26.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

21 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-06

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-11-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Soilcon Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.