Yritysprofiili

Sonalab Oy

Sonalab Oy:n kotipaikka on Kiviniemi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-04-09. Toimiala on ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €80,700 ja liikevoitto -€10,617.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3202322-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3202322-3
Toimiala
Ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Kunta
Kiviniemi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-04-09
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-04-06
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Vannetie 19, 90810, Kiviniemi

Tietoa yrityksestä Sonalab Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Sonalab Oy:n sijaintipaikkakunta on Kiviniemi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-04-09. Toimiala on ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €80,700 ja liikevoitto -€10,617. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-04-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €80,700 sekä tilikauden tulokseksi -€10,600. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -33.3%, liikevoittoprosentti -13.2% ja omavaraisuusaste +97.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-04-30

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-33.3%
Liikevoittoprosentti-13.2%
Omavaraisuusaste97.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€29,477Edellinen: €51,326
Edellisten tilikausien voitto/tappio€48,164Edellinen: €40,374
Oma pääoma€37,564Edellinen: €52,264
Velat€947Edellinen: €12,589
Vaihtuvat vastaavat€37,025Edellinen: €64,852
Current liabilities€947Edellinen: €12,589
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€120,900
2025-04-30
€80,700
2026-04-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€14,876
2025-04-30
-€10,617
2026-04-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€11,890
2025-04-30
-€10,600
2026-04-30
Varat -kehitys2 kautta
€64,852
2025-04-30
€38,511
2026-04-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
97.5 %2025-04-30: 80.6 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
31.13x2025-04-30: 4.08x
Liikevoitto-%Heikko
17/100 · Laskussa
-13.2 %2025-04-30: 12.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-04-302026-04-30
Omavaraisuusaste80.6 %97.5 %
Maksuvalmius4.08x31.13x
Liikevoitto-%12.3 %-13.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3202322-3
ALV-tunnusFI32023223
EU-tunnusFIFPRO.3202322-3
KuntaKiviniemi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-04-09Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-04-09Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2021-05-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-05-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväSonalab Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-09-26
Mallin pistemäärä58/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika43 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika43 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-09-26 04.2658/100 · v0.14
B2 → B2 · +4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-04-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1554/100 · v0.14
B2 → B2 · -1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1455/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-26
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
49/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
51/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

6 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-06-07

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-04-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Sonalab Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.