Yritysprofiili

SPS GROUP OY

SPS GROUP OY on asetettu konkurssiin 2025-09-17. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-03-31 liikevaihto oli €2,198,058 ja liikevoitto €43,800.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2920373-3KONKURSSILunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2920373-3
Toimiala
Kiinteistönhoito
Kunta
Kerava
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2018-06-15
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2018-06-09
Yritystila
KONKURSSI
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Seljankuja 3, 04260, Kerava

Verkkosivu: https://www.spsgroup.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä SPS GROUP OY

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

SPS GROUP OY on asetettu konkurssiin 2025-09-17. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-03-31 liikevaihto oli €2,198,058 ja liikevoitto €43,800. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,198,058 sekä tilikauden tulokseksi €15,750. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +85.1%, liikevoittoprosentti +2.0% ja omavaraisuusaste +12.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-03-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys85.1%
Liikevoittoprosentti2.0%
Omavaraisuusaste12.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€11,715Edellinen: €210
Rahat ja pankkisaamiset€38,587Edellinen: €6,062
Edellisten tilikausien voitto/tappio€36,183Edellinen: €39,295
Oma pääoma€54,434Edellinen: €38,532
Velat€386,105Edellinen: €245,613
Vaihtuvat vastaavat€344,225Edellinen: €221,210
Current liabilities€328,483Edellinen: €206,503
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,187,736
2022-09-30
€2,198,058
2024-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€675
2022-09-30
€43,800
2024-03-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€3,263
2022-09-30
€15,750
2024-03-31
Varat -kehitys2 kautta
€284,145
2022-09-30
€440,539
2024-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
15/100 · Laskussa
12.4 %2022-09-30: 13.6 %
MaksuvalmiusHeikko
4/100 · Nousussa
0.12x2022-09-30: 0.03x
Liikevoitto-%Välttävä
55/100 · Nousussa
2.0 %2022-09-30: 0.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-09-302024-03-31
Omavaraisuusaste13.6 %12.4 %
Maksuvalmius0.03x0.12x
Liikevoitto-%0.1 %2.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaKONKURSSI
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2920373-3
EU-tunnusFIFPRO.2920373-3
KuntaKerava
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2018-06-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2018-06-15Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
D
Korkea riskiSPS GROUP OY
Luokitus ennallaanD · uusi analyysi 2026-09-27
Mallin pistemäärä29/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
177 verrokkia
Omavaraisuus27%
Heikompi kuin 73 % verrokeista
Kannattavuus48%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius39%
Heikompi kuin 61 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu94%
Parempi kuin 94 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika264 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika264 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
D
2026-09-27 05.5929/100 · v0.14
D → D
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
D
2026-09-1529/100 · v0.14
D → D
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
D
2026-09-1429/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaD
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-27
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus on alennettu hälyttävän juridisen tilan, kuten konkurssin tai selvitystilan, vuoksi.

Luokituksessa on huomioitu vakava rekisterisignaali. Tarkista myös profiilin rekisteri- ja ilmoitustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
48/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 8 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitHälyttävä
0/100

Konkurssi tai selvitystila käsitellään hälyttävänä juridisena riskisignaalina.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus D.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus D.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

30 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-24

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

SPS GROUP OY -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.