Yritysprofiili

Sunletti Oy

Sunletti Oy:n kotipaikka on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-03-02. Toimiala on kampaamo- ja parturipalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-02-28 liikevaihto oli €131,846 ja liikevoitto €20,469.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3118644-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3118644-2
Toimiala
Kampaamo- ja parturipalvelut
Kunta
Vantaa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-03-02
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-02-12
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Marmoritie 10, 01700, Vantaa

Verkkosivu: https://www.sunletti.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Sunletti Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Sunletti Oy:n sijaintipaikkakunta on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-03-02. Toimiala on kampaamo- ja parturipalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-02-28 liikevaihto oli €131,846 ja liikevoitto €20,469. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-02-28 ja osoittaa liikevaihdoksi €131,846 sekä tilikauden tulokseksi €16,326. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -44.7%, liikevoittoprosentti +15.5% ja omavaraisuusaste +92.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-02-28

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-44.7%
Liikevoittoprosentti15.5%
Omavaraisuusaste92.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€19,960Edellinen: €9,715
Inventory€6,008Edellinen: €6,726
Rahat ja pankkisaamiset€121,816Edellinen: €115,545
Edellisten tilikausien voitto/tappio€116,382Edellinen: €106,362
Oma pääoma€132,708Edellinen: €126,382
Velat€11,104Edellinen: €11,699
Vaihtuvat vastaavat€140,244Edellinen: €133,352
Current liabilities€10,004Edellinen: €10,599
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€238,624
2024-02-29
€131,846
2025-02-28
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€25,417
2024-02-29
€20,469
2025-02-28
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€20,020
2024-02-29
€16,326
2025-02-28
Varat -kehitys2 kautta
€138,081
2024-02-29
€143,812
2025-02-28

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
92.3 %2024-02-29: 91.5 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
12.78x2024-02-29: 11.54x
Liikevoitto-%Hyvä
84/100 · Nousussa
13.5 %2024-02-29: 10.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-02-292025-02-28
Omavaraisuusaste91.5 %92.3 %
Maksuvalmius11.54x12.78x
Liikevoitto-%10.2 %13.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3118644-2
ALV-tunnusFI31186442
EU-tunnusFIFPRO.3118644-2
KuntaVantaa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-02-12Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-03-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2020-03-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-03-02Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväSunletti Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-09-24
Mallin pistemäärä77/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
420 verrokkia
Omavaraisuus88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Kannattavuus66%
Parempi kuin 66 % verrokeista
Maksuvalmius95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu3%
Heikompi kuin 97 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika197 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika129 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-24 23.3777/100 · v0.14
B1 → A3 · +14 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-02-28).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1563/100 · v0.14
B1 → B1 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1460/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-24
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
57/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
24.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

10 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-13

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-02-28

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-05.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Sunletti Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.